Znate li šta je to „SMS vrat”?

FOTO: washingtonpost.com

Prevela: Katarina Jakovljević

Ljudska glava teži oko 5,4 kilograma. Međutim, kada savijamo vrat ka napred i ka dole, težina koja pritiska vratni deo kičme počinje da se povećava. Pri uglu od 15 stepeni ova težina iznosi oko 12,2 kilograma, pri uglu od 30 stepeni - 18 kilograma, pri uglu od 45 stepeni to je 22,2 kilograma, a pri uglu od 60 stepeni to je 27,2 kilograma.

To je opterećenje koji prouzrokuje zurenje u smartfon. To rade milioni ljudi satima, svaki dan, sudeći prema istraživanju koje je objavio Kenet Hansraž. Vremenom, loše držanje, nazvano „SMS vrat”, može da dovede do zamora kičme, degeneracije, čak, i do operacije.

„To je epidemija ili je, barem, veoma česta pojava”, izjavio je Hansraž, šef neurohirurgije u njujorškoj Bolnici za neurohirurgiju i rehabilitacionu medicinu. „Pogledajte samo oko sebe, svi drže pognute glave”.

Ne možete da shvatite značaj težine od 27,2 kilograma? Zamislite da nosite osmogodišnjaka oko vrata nekoliko sati na dan!

Korisnici smartfonova provode, u proseku, dva do četiri sata pogrbljeni, čitajući emailove, šaljući poruke ili pregledajući društvene mreže. To je od 700 do 1400 sati godišnje tokom kojih je kičma pod opterećenjem. Srednjoškolci su, možda, i najgori. Oni provode dodatnih 5 hiljda sati u ovom položaju!

NECK_LONG_VERSION.gif
FOTO: washingtonpost.com

„Problem je, zaista, ozbiljan kod mladih ljudi”, rekao je. „Zbog povećanog opterećenja vrata možda ćemo početi da viđamo mlade ljude kojima je potrebna terapija za kičmu. Zaista bih voleo da vidim da roditelji pokazuju više interesovanja za ovaj problem”.

Medicinski stručnjaci već godinama upozoravaju ljude. Neki kažu da se pritisak na kičmu duplira na svakih 2,5 centimetara naginjanja glave ka napred.

Tom DiAnđelis, predsednik Odseka za privatne klinike pri američkom Udruženju za fizikalnu terapiju, izjavio je za CNN da je efekat jednak onom koji se postiže kada prst nagnemo unazad i držimo ga tako oko sat vremena.

„Ako neko tkivo istežemo tokom dužeg vremenskog perioda ono postane natečeno i upaljeno“, rekao je. Takođe, može da dođe do istegnuća mišića, uklještenih živaca, diskus hernije i vremenom, čak, može da se poremeti prirodan položaj vrata.
To je rizik kome je izloženo 58 posto odraslih Amerikanaca koji poseduju smartfonove!

Mišel Koli, doktorka sa Roud Ajlenda rekla je da je počela da viđa pacijente sa bolovima u glavi, vratu i leđima zbog mobilnih telefona, još pre šest ili sedam godina.

Loše držanje može da izazove i druge probleme. Stručnjaci kažu da može da izazove smanjenje kapaciteta pluća za čak 30%. Takođe, može da se poveže sa glavoboljama i neurološkim problemima, depresijom, pa čak i srčanim smetnjama.

„Iako je skoro nemoguće izbegavati tehnologiju koja izaziva ove probleme, pojedinci bi trebali da se potrude da gledaju u svoje telefone i da pri tom održavaju prirodan položaj kičme, kao i da izbegavaju da provode sate svakog dana pogrbljeni”, kažu istraživanja.

EU%20GIF.gif

Hansraž savetuje: Gledajte ka dole u svoj telefon, nema potrebe da naginjete vrat.
Vežba: Pomerajte glavu sa leve na desnu stranu nekoliko puta. Koristite svoje ruke kako biste osigurali otpor i gurajte ih glavom, prvo napred, a onda nazad. Stanite u dovratak raširenih ruku i izbacite grudi napred da ojačate „mišiće za dobro držanje”.

Hinsraž kaže: „Ja volim tehnologiju i ne omalovažavam je. Moja poruka je: samo budite svesni toga u kakvom ste položaju i nastavite da uživate u svojim smartfonima i tehnologiji".

IZVOR: Washingtonpost


Katarina je pedagog i majka koja se nada da će njeno dete odrasti u boljem svetu

Pročitajte i:

Negujte društvene odnose u kompaniji!
Dilema: Planerska grupa ili konsultant?
Kako dobiti posao bez iskustva?