Znam li gde idem?

FOTO: flickr.com

Kada mladi student reši da napusti svoju zemlju i sa pasošem u ruci stoji na peronu ili aerodromu u glavi mu je uvek pitanje „Znam li kuda idem”? Ipak, o tom pitanju treba misliti mnogo ranije. Studenti mogu da odaberu zemlje sa kvalitetnim studijama i načinom života, koji je uz sve to i jeftin, ali mogu da pogreše i završe na ulici zbog nedostatka sredstava. Ovo nije obeshrabrenje, već upozorenje. Ukoliko želite da nastavite studije u inostranstvu, važno je znati neke osnovne činjenice o zemljama i njihovim obrazovnim sistemima.

Hoćemo li u Mađarsku, Austriju, Nemačku ili Finsku?

Mađarska nije samo poznata po violinama i lepoj arhitekturi. U Mađarskoj, koja je članica Evropske Unije, možete studirati vrlo jeftino, zahvaljujući njihovoj nacionalnoj valuti forinti. Iako nije previše udaljena od naše zemlje, nudi dobar studentski život, kao i obrazovni sistem.

_rangiranje_fakulteta_1.gif

Nemačka je poznata po jedinstvenom obrazovnom sistemu, bogatom i zanimljivom studentskom životu, kao i besplatnoj školarini za studente iz drugih zemalja. Zato se mnogi naši studenti odlučuju da tamo nastave studije.
Pored Nemačke, koja je uvela besplatne školarine, i u Austriji se može studirati, ali studenti iz zemalja koje nisu članice EU plaćaju godšnje 500 dolara školarinu. Studentski život u Beču nije toliko jeftin.

9503203710_bd6f8be4b7_z.jpg

FOTO: flickr.com

Finska je veoma privlačno mesto za studente, zbog svog dobro organizovanog obrazovnog sistema. Tamo je, takođe, studentima iz drugih zemalja dozvoljeno pokrivanje tršokova za školovanje, ali to ne uključuje i studentski život u Finskoj.

Prag, Meksiko i Madrid

Zbog veoma visokih školarina , mnogi sebi neće moći da priušte studiranje u Pragu, Meksiku i Madridu. Meksiko ima veliki broj svetski rangiranih univerziteta, ali je školarina 4 hiljade dolara za studente iz drugih zemalja.

300835410_4926ef3429_z.jpg

FOTO: flickr.com

Prag je veoma zanimljiva destinacija za putovanja, ali da li i za školovanje? Studenti iz drugih zemalja za studije u Pragu moraju da izdvoje 7 hiljada dolara.
Madrid je od svih ovih destinacija najpodnošljiviji za studentski budžet, cena školarine je 2 hiljade dolara, ali nažalost studentski život je u prestonici Španije dosta skup.

5729625370_5fc0d35e2e_z.jpg

FOTO: flickr.com

Informišite se na vreme

Da bi se donela odluka o studiranju ili praksi u inostranstvu studenti se moraju dobro informisati. Najčešće fakulteti u Srbiji studentima objašnjavaju inostrane ponude za nastavak školovanja. Poznate su i razmene studenata, gde nekoliko naših studenata odlaze u zemlju sa kojom njihov fakultet sarađuje.

Ukoliko niste dovoljno informisani, informišite se, ili potražite savet nekog ko je bio na studijama u inostranstvu i zna sve o takvom načinu školovanja ili prakse. Ukoliko smatrate da još nije vreme da odete odavde, onda posetite edu.iserbia.rs, koja vam nudi veliki broj kurseva kako da poboljšate svoju poslovnu komunikaciju ili sami pokrenete biznis.

Aleksa Šantić je jednom napisao „Ostajte ovde”, to ne treba shvatiti bukvalno, naravno da svako voli svoju zemlju, ali znajte da aliternativa postoji, makar za dodatno usavršavanje, ako ne i za život. Samo uvek treba dati odgovor na nimalo jednostavno pitanje kuda treba ići?

Izvori: Studentski život , RTS

Marko, večni borac za kreativnu slobodu reči i folklorne tradicije


Pročitajte i:

Kako da radim i studiram?
Aktiviraj se i iStupi iz mase diplomiranih!
Najčešća pitanja na poslovnom intervjuu