Živi advokaturu, a ne od advokature

FOTO: Andrea Pataki

O studentskim danima, poslovnim počecima, usponima i padovima u karijeri govorili su poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, advokati Zdenko Tomanović i Borivoje Borović, izvršitelj Marko Vukićević i patentni zastupnik Dejan P. Bogdanović. Oni su uputili i nekoliko saveta budućim pravnicima.

„Advokatura je najbolja profesija jer vam omogćava ličnu slobodu. Zbog prirode posla kojim se danas bavim ne mogu da se bavim advokaturom, ali mislim da bi to bio idealan način da završim svoju karijeru. Da biste bili dobar advokat morate da imate želju da radite na sebi, da se usavršavate i stičete nova znanja. Malo toga se poklapa u teoriji i praksi. Uočićete da retroaktivnost zakona nije ono što su vas na fakultetu učili, da pritvor nije institucija koja se primenjuje samo izuzetno i još mnogo toga“, rekao je Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštite podataka o ličnosti.

Predsednik Advokatske krivične unije Srbije Borivoje Borović, u javnosti poznatiji kao „advokat Vuka Draškovića“, ističe da je u advokatskom poslu najvažnije napraviti profesionalnu distancu, tačnije - ne mešati život u sudnici sa životom van nje. Mladim pravnicima savetuje da se bore protiv nepravilnosti u društvu.

„Ne treba praviti kompromise, već biti borac koji prkosi svakom pritisku. Pravnik ne sme lagati i tajiti podatke, već ih iznositi javno, što je smisao advokature. Dobar advokat živi advokaturu, pa tek onda od advokature“, izjavio je Borović na tribini.

_veb_novinarstvo.gif

Advokat Marka i Miroljuba Miškovića, a nekada i Slobodana Miloševića, Zdenko Tomanović, priča kako je upisao Pravni fakultet samo zato što nije postojao prijemni ispit za ovaj fakultet, ali je ubrzo zavoleo pravo i posvetio mu se. Studentima prava savetuje da za vreme studiranja steknu što više veza i kontakata kako bi se što pre zaposlili nakon studiranja, da neguju iluzije i brane prava pojedinaca.

„Države su nastale radi artikulisanja interesa pojedinaca, a danas ta uloga pojedinaca bledi. Zaboravlja se da je individua centar sveta i da je jača od svake sile. Znajući to, ne bi trebalo izvrtati pretpostavku nevinosti u pretpostavku krivice“, kaže Tomanović i priseća se da kada je upitao novinare da li veruju da postoji pretpostavka nevinosti za Miloševića, svi su se nasmejali.

„Verujem da niko nije kriv dok se ne dokaže njegova krivica, pa bih shodno tome i Hitlera branio da je živ danas“, naglašava on.

Iskrenost je jedna od najvećih vrlina, a to ističe i patentni i žigovni zaštitnik u Srbiji Dejan P.Bogdanović.

„Na prvom razgovoru za posao su me pitali šta sam želeo da postanem kad porastem. Rekao sam – đubretar. Da sam slagao, sigurno ne bih dobio posao“, objašnjava on.

Bogdanović za sebe kaže da je bio prosečan student koji je imao sreću da „upadne“ u oblast prava koja se ne bavi politikom, kriminalom i ne radi sa domaćim klijentima, već sa renomiranim stranim proizvođačima kakvi su Coca-Cola, Rolex, Sony, Honda i drugi. Mladim pravnicima savetuje da uče jezike, teže usavršavanju i istini.

Mnogi studenti se odlučuju za neki fakultet pod uticajem bliskih osoba. Tako je javni izvršitelj Marko Vukićević odlučio da upiše Pravni fakultet jer mu je otac rekao da je to najbolja opcija zato što je, sa znanjem koje ovaj fakultet nudi, moguće pronaći posao u najrazličitijim oblastima.

„Nakon završetka Pravnog fakulteta shvatio sam da je zaista tako, jer sam mogao da radim bilo šta što želim“, rekao je Vukićević.

Tribinu, tradicionalno, svake godine organizuje Evropsko udruženje studenata prava. ELSA (The European Law Students Association) je međunarodno, nezavisno, neprofitno i nepolitično udruženje studenata prava i mladih pravnika koji su okupljeni radi unapređivanja, uspostavljanja i razvijanja međunarodne saradnje i pripremanje studenata za profesiju na kojoj će graditi karijeru.

Pročitajte i:

Čarobni napitak za umorne
Priča za neozbiljne devojčice
Zašto je bitno? Čovek sa ulice!