Vukašin Kuč: Učenjem do uspeha

FOTO: Privatna arhiva

Kao zaposleni na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, Vukašin Kuč uživa status jednog od najpopularnijih i najomiljenijih asistenata na Univerzitetu. Nakon što je diplomirao na smeru Menadžment i upisao master studije na smeru Računovodstvo, revizija i poslovne finansije, dobio je posao demonstratora (saradnika u nastavi) i upustio se u do tada potpuno nepoznato polje rada. Trebalo je da bude predavač i da prenese znanje studentima (tada tek nekoliko godina mlađim od njega) iz jednog od najtežih i najobimnijih predmeta na fakultetu- Strategijskog menadžmenta.

Kako se snašao u novoj ulozi, znali su i oni koji nisu njegovi studenti jer se pročulo da u Studentskom gradu živi asistent čija predavanja, način rada i odnos prema studentima nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Ubrzo se pojavila i facebook grupa koju su pokrenuli studenti kao fan stranicu i na kojoj je pisalo Kada uđete u salu od 200 mesta dva sata ranije i kažu vam da je sve popunjeno za Strategijski menadžment, kada je sala popunjena i sedeći i stojeći a red ispred sale ga pomno prati, kada vam nije teško da ujutru ustanete u pola 6 kako bi zauzeli mesto, onda znate da vežbe drži Vukašin Kuč .

Na godišnjim evaluacijama na kojoj studenti ocenjuju nastavno osoblje, od samog početka je dobijao najviše ocene, a da ni nakon 6 godina rada sa studentima ne gubi na profesionalnosti, posvećenosti i elanu, govore i rezultati istraživanja Studentsko rangiranje fakulteta koje je sprovela iSerbia u saradnji sa Klubom privrednih novinara i po kome je Vukašin na listi, od 200 aistenata koji na najpozitivniji način utiču na studente, zauzeo drugo mesto! Trenutno je na doktorskim studijama na programu Poslovno upravljanje (oblasti posebnog interesovanja su: kreditni rejting preduzeća, restrukturiranje preduzeća, strategije rasta), a angažovan je i kao konsultant na mnogim projektima.

Koja Vam je prva asocijacija na Studentski grad, a koja na Beograd?

Studentski grad je mesto u kojem sam proveo 5 pomalo napornih, ali svakako najlepših i najzanimljivijih godina života. Prva asocijacija mi je Centralna čitaonica jer je to bila prva čitaonica koju sam posetio, iako sam kasnije učio u čitaonici I-G bloka. Ipak, ne sećam se previše onoga što sam tu učio već prijatelja i kolega sa kojima sam provodio dane i noći.

Beogradu je grad u kojem sam kao klinac želeo da živim. Najbolji prijatelji i drugari su upisali fakultete u Novom Sadu i Subotici, ali ja sam bio dovoljno smeo da sam upišem fakulet u Beogradu. Na početku nije bilo lako. U prvoj godini fakuleta živeo sam u privatnom smeštaju, učio i tek ponekog upoznavao. U drugoj godini sam konkurisao za dom i od ulaska u Studentski grad mogu da kažem da mi se život potpuno promenio, naravno na bolje. Danas Beograd vidim kao svoj dom, i ma gde otišao, u bolje, lepše i veće gradove, uvek se radujem povratku. U Beogradu je sve ono što volim, izuzev moje porodice.

Lenon je govorio – «Život je ono sto ti se dešava dok si zauzet planiranjem drugih stvari» - da li se slažete? U kojoj meri se karijera dešava, a u kojoj planira?

Život se dešava svaki dan i tako ga treba posmatrati. Kao studenti obično čekamo da se završi semestar, pa onda da se završi ispitni rok da bi se opustili i uživali u slobodnom vremenu. Taj pristup je nekad do te mere ekstreman da se sećam jedne devojke koja je raskidala višegodišnju vezu za vreme ispitnog roka.

Iz današnje perspektive sve mi to izgleda simpatično. Sada se trudim da iz svakog dana izvučem maksimum. Ma koliko imali obaveza uvek nađite malo vremena za šetnju, sport, kafu ili nešto drugo što vas ispunajva. Život čine male stvari. Kada se zaposlite, sve je slično. Mnogi smatraju da život počinje po završetku radnog vremena, ali ja nisam jedan od tih i trudim se da uživam u svakom danu bez obzira na gomilu radnih obaveza koje su realno uvek tu. Karijeru svakako morate priželjkivati i planirati, a da li će se vaš plan ostvariti to zavisi od mnogo toga. Najbitnije je da uradite sve što je do vas, a uz malo sreće i dobrih okolnosti želje se ostvaruju.

Da li iza Vašeg uspeha stoji veliki rad, velika sreća ili i jedno i drugo?

U mom slučaju mislim da je rad 80%, a sreća 20%. Oduvek sam bio vredan. Bio sam učenik generacije u osnovnoj i srednjoj školi, bio sam prvi na listi nakon polaganja prijemnog ispita za fakultet i posle jedan od boljih studenata sa prosekom 9,50. Odmah po završetku fakuteta upisao sam master studije i imao sreće da su u to vreme profesori sa Strategijskog menadžmenta tražili demonstratore koji bi izvodili vežbe tokom semestra. Pozvali su nas troje, a ja sam nastavio da radim. Od tada do danas, imam sreće da radim posao koji volim, a verujte da se nikada nisam štedeo na istom.

Kakav utisak imate o novim generacijama studenata i da li primećujete razliku između njih i svoje generacije? Obraćaju li Vam se za savete koji se ne tiču samo ispita i gradiva?

Razlika svakako postoji. Obično svi vole da kažu da ništa nije kao što je nekada bilo. Ja to neću reći, ali činjenica je da su danas studenti slobodniji, otvoreniji, i to je u redu. Ono što mi se najmanje dopada jeste njihova težnja da se svaka obaveza završi ako je moguće za par dana, u najgorem (za njih) slučaju par nedelja.

Vukasin3.jpg

FOTO: Privatna arhiva

Koliko ima sujete u tvom radnom okruženju i kako drugi reaguju na tvoj uspeh?

Fakultet je vrlo specifična radna sredina sačinjena od vrhunskih stručnjaka iz svojih oblasti. Kao takva, sigurno je da u njoj postoji prostor za sujetu. Ja nisam sujetna osoba, pa mozda zbog toga istu i ne primećujem.

Šta mislite, čime ste uspeli da osvojite studente i zbog čega tako pozitivno reaguju na Vas? Kako se postiže efekat pozitivnog autoriteta?

Suština je samo u tome da li i koliko volite svoj posao. U mom slučaju nije bio potreban poseban recept. Ja zaista uzivam da radim sa studentima, imam sluha i strpljenja za njihove probleme i pokušavam da na svojim časovima stvorim pozitivnu i radnu atmosferu. Dok sam bio student često sam na časovima bio u strahu da će me profesor ili asistent pitati nešto što neću znati, da će me samoinicijativno izvesti na tablu i sl. Trudim se da studenti za vreme mojih vežbi mogu da nauče mnogo toga, ali tako da niko nije pod pritiskom. Naravno, malo zdravog humora uvek dobro dođe.

Da li mislite da je za mladog stručnjaka u Srbiji perspektivnije da pokrene sopstveni biznis ili da karijeru gradi u velikim kompanijama/institucijama i zašto?

Obe alternative imaju svoje prednosti i nedostatke. Lepo je kada ste sam svoj gazda ali tada brinete o poslu, platama, potraživanjima, računima... Kada radite u velikim kompanijama, vi predstavljate jedan šraf u velikom sistemu i brinete samo o svom delu posla, ali takođe ste u (ne)milosti nadređenog.

Ljudi se često trude da realizuju ideju višestrukih tokova prihoda. Da li ste jedan od njih i u vezi sa tim - razvijanje tokova u različitim nišama ili tokovi različtih područja iste niše. Šta birate?

Mogu reći da jesam jedan od tih. Rad na fakultetu ostavlja pomalo prostora za dodatne, često projektne angažmane. Ja sam asistent na predmetu koji se bavi preduzećem i njegovim realnim problemima. Posledično, rad na projektima domaćih komapnija je značajno unapredio moje znanje i razumevanje teorije što mi daje dodatnu dozu samopouzdanja. Naravno, materijalna satisfakcija je značajan faktor.

Šta je danas važnije, veština ili informacija?

Zivimo u eri informacija! Samim tim odgovor je nedvosmislen. Međutim, informisanost bez veština nije dovoljna.

Kada će proći ekonomska kriza?

Iskreno, ne znam. Mislim da mnogo pametniji od mene nemaju odgovor na ovo pitanje. Siguran sam da uskoro neće.

Savet mladim ljudima za kraj? (Koji žele uspešnu karijeru)

Potrudite se da ne dozvolite da vreme beskorisno prolazi pored vas. Dok studirate uvek nađite vreme za druženje, ljubav i sport, ali ne preterujte u tome. Sutra vam neće biti lakše da učite nego danas. Ni prekosutra, a posebno ne sledeće godine! Verujte da je učenje nešto što vas oplemenjuje i nešto što vam daje osnovu za dobru karijeru i život.


Aleksa je diplomirao i masterirao sociologiju, dugo se bavi novinarstvom i dokumentaristikom, izučava fenomen preduzetnistva u urbanim sredinama i piše putopise.