Kako da se usavršiš dok studiraš

1. Učenje engleskog jezika
Gotovo da nema oglasa za posao ili praksu u kome se ne traži odlično vladanje engleskim jezikom, a takvo znanje iziskuje neprestano usavršavanje. Od engleskog nema odmora i nikako se ne sme zapustiti za vreme studija, jer, ako se jezik ne koristi i znanja ne osvežavaju i unapređuju, veoma brzo se zaboravi. Samo nekoliko sati nedeljno dovoljno je da aktivno znanje ne pređe u pasivno, da se nauči nekoliko novih reči i izraza i da se prozbori po koja rečenica. Učenje reči i izraza mnogima zadaje muke, koje se najlakše prevazilaze učenjem u nekom kontekstu. Da li će to biti film ili serija sa engleskim podnapisima radi lakšeg snalaženja ili neka knjiga na engleskom zavisi od sklonosti onoga ko uči, a koji god medij da izabere, neće pogrešiti. Nasuprot tome, nasumično vađenje reči iz rečnika i pokušaji da se one zapamte neće dati toliko dobre rezultate. Što se tiče govora, ako nemate novca za privatnog profesora, možete se registrovati na neki sajt sa izvornim govornicima koji su voljni da pričaju sa strancima i pomognu im da savladaju jezik. Ako u svom gradu imate Američki kutak, možete tamo ići na besplatne časove konverzacije.

2. Rad na računaru
Ovo je takođe stavka u radnoj biografiji bez koje teško da ćete biti poželjan kandidat za posao. Za one kojima svet kompjutera nije vezan za struku, dovoljno je da znaju da koriste programe iz paketa Office i pretraživače interneta. Pored brojnih kurseva, za sticanje ili osvežavanje znanja može biti dovoljna dobra knjiga ili video u kome je detaljno objašnjeno korišćenje željenog programa. Za one ambicioznije i sklonije prirodnim naukama, odličan izbor su programiranje, grafički i veb dizajn, jer mogu biti izvor džeparca za vreme studiranja, a kasnije i odlična šansa za dobro plaćen posao.

EU%20GIF.gif

3. Učenje drugog stranog jezika
Pored poznavanja engleskog jezika, poslodavci neretko insistiraju na znanju drugog stranog jezika. Za one koji su učili dva strana jezika u srednjoj školi, najjednostavnije je da se tom jeziku posvete i za vreme studija, jer to iziskuje neuporedivo manje vremena nego učenje ispočetka. Ako ste učili samo engleski ili vam je jezik koji ste učili ranije beznadežno mrzak, pokušajte da pri odabiru jezika napravite ravnotežu između ljubavi prema jeziku i praktičnosti njegovog učenja i upotrebe. Osim ako nemate baš mnogo slobodnog vremena, bolje se ne upuštajte u učenje rasprostranjenih egzotičnih jezika poput kineskog ili arapskog. Najbolje je, shodno svojim željama, odabrati neki od indoevropskih jezika koji imaju veliki broj govornika ili koji su traženi u poslovnom svetu, npr. nemački, španski, ruski, francuski ili portugalski.

4. Razvijanje lepog pismenog i usmenog govora
Zahvaljujući rasulu obrazovnog sistema u Srbiji, mladi ljudi nisu svesni koliko su im veštine lepog pisanja i govorenja potrebne i koliko im mogu pomoći u životu. Onaj ko dobro govori i lepo piše svojim raskošnim izražavanjem nesumnjivo će na sagovornika ostaviti utisak obrazovane i duhovno razvijene osobe. Osim toga, čovek po prirodi lakše opaža i percipira lepo razvijen govor neopterećen nepotrebnim uzrečicama i nedovršenim i ispreturanim rečenicama, dok ga slušanje nekvalitetnog govora opterećuje i zamara. Da biste poboljšali kvalitet svog izražavanja, pre svega treba da se podsetite pravopisnih i gramatičkih načela, najbolje iz relevantnih knjiga poput novog "Pravopisa" Matice srpske i gramatike za srednje škole. Dobar stil pisanja zahteva dosta vežbe, najbolje u formi dnevnika ili bloga, a mogu pomoći i škole kreativnog pisanja. Dosta truda treba uložiti i u razvoj lepog govora, a u tome najviše mogu pomoći slušanje dobrih govornika, nastojanje da govorite razgovetno i koncizno i pohađanje kurseva javnog govora.

5. Hobi
Hobi treba da bude važan i neizostavan deo života, jer čoveka čini svestranijim, usredsređenijim i štiti ga od stresa. Umesto da besciljno krstarite internetom, mnogo više koristi ćete imati ako se posvetite nekom sportu ili svom talentu. Pored nesumnjivih zdravstvenih blagodeti, bavljenje sportom, naročito grupnim, može vam doneti nova i dragocena poznanstva, a razvijanje talenta i bavljenje umetnošću duhovnu ispunjenost i, ako uspete da komercijalizujete svoj rad, značajne novčane prihode.


Jovana veruje da su iskustva lekcije, a život škola.