U susret Dečjoj Evroviziji 2014.

FOTO: Eurosong.hr

Čelni ljudi Evropske radiodifuzne unije (EBU) odlučili su da, sad već davne, 2003. godine pokrenu takmičenje koje će biti nalik Evroviziji, a u kojoj će moći učestvovati samo mlađa populacija. EBU je ideju za ovo takmičenje dobio od jednog danskog radija koji je 2000. godine organizovao muzičko takmičenje za dansku omladinu, da bi se već 2002. godine isto takmičenje proširilo na celu Skandinaviju. Uspeh koji je postignut u Danskoj, Švedskoj i Norveškoj, podstakao je EBU da ovaj format prenese na celu Evropu. Iskusna u organizaciji dečjeg muzičkog takmičenja, danska nacionalna televizija DR zatražila je da bude domaćin prvog izdanja Dečje Evrovizije. Tako je Kopenhagen 15. novembra 2003. godine bio domaćin mladim takmičarima iz 16 zemalja koje su uzele učešće na novoosnovanom festivalu. Kao prvi pobednik ostaće upamćen hrvatski predstavnik Dino Jelusić koji je sa pesmom „Ti si moja prva ljubav“ uspeo da osvoji srca evropske publike i da sakupi 134 poena, što mu je bilo sasvim dovoljno da uđe u istoriju ovog takmičenja.

Prema pravilima, takmičar koji će predstavljati svoju zemlju u vreme održavanja Dečjeg Evrosonga mora imati između 10 i 15 godina. Pesme većim delom moraju biti izvedene na jednom od nacionalnih jezika države učesnice, dok od 2011. godine postoji mogućnost da tekst pesme sadrži ne više od 25 odsto reči na nekom drugom jeziku. Autori pesme do 2007. godine morali su biti samo mladi uzrasta od 10 do 15 godina, da bi se ovo pravilo promenilo 2008. godine, čime je data mogućnost starijim osobama da učestvuju u stvaranju takmičarske kompozicije. O pobedniku odlučuju stručni žiri i publika svojim glasovima iz svih zemalja učesnica „male“ Evrovizije.

EU%20OM.gif

Iznenađujuće dobar odziv učesnika

Najviše učesnika Dečja Evrovizija imala je na svom drugom izdanju 2004. godine kada je svoje pesme poslalo 18 zemalja. Kako se festival razvijao iz godine u godinu neke zemlje su odustajale od takmičenja, neke debitovale, a neke pravile pauze. Protekle dve godine učešće je uzimalo po 12 zemalja, dok se ove godine malteška nacionalna televizija PBS pobrinula da omogući što većem broju zemalja učešće u takmičenju. Tako ćemo ove godine slušati mlade predstavnike iz 16 zemalja Evrope.

Čak tri zemlje debituju ove godine. Premijeran nastup imaće Italija, Slovenija i Crna Gora. Italiju će predstavljati četrnaestogodišnji Vincenzo Cantiello iz Napulja, koji je svoje prve korake u muzici naprvio u crkvenom horu. Učestvovao je na brojnim muzičkim festivalima, a prošle godine je objavio i svoju prvu pesmu. Ove godine se pored učešća na maloj Evoroviziji sa pesmom „Tu primo grande amore“ može pohvaliti i stipendijom koju je dobio od svog grada. Prvu zemlju debitanta nekadašnje bivše Jugoslavije, Sloveniju, predstavlje dvanaestogodišnja Ula Ložar sa pesmom „Nisi Sam / Your Light“ . Mlada Slovenka trenutno pohađa sedmi razred osnovne škole i već četiri godine ide na časove klavira, dok svoje vreme časovima pevanja posvećuje od sedme godine. Kako kaže opušta je kada štrika, hekla i slika na platnu, a voli i da kuva. Istoriju Crne Gore na Dečjem Evrosongu započeće dve devojčice. Četranestogodišnja Maša Vujadinović i dvanaestogodišnja Lejla Vulić u subotu će otpevati pesmu „Budi dijete na jedan dan“ . Oni koji su sa pažnjom pratili prvu sezonu X Factora možda će se setiti audicije na kojoj je Maša izvela pjesmu „And I'm Telling You“ i sa četiri glasa „Da“ prošla u dalji krug takmičenja.

Holandija i Belorusija su jednine dve zemlje koje su nastupale na svakoj Dečjoj Evroviziji, a nedavno su potvrdile da će učestvovati i na sledećem izdanju ovog takmičenja. Tako će prvog veterana, Belorusiju, predstavljati Nadezhda Misyakova sa pesmom „Sokol“ , dok će boje holandske zastave braniti petnaestogodišnja Julia sa kompozicijom „Around“ . U svojoj dugoj istoriji holandski predstavnici ostvarili su jednu pobedu, dok su belorsuki uspeli dva puta da se nađu na pobedničkom postolju. To ih zajedno sa gruzijskim predstavnicima, koji imaju isti broj pobeda, čini najuspešnijim na ovom takmičenju. Upravo će ovu kavkavsku zemlju sa pesmom „Happy Day“ predstavljati skupina od tri devojčice koje će nastupati pod imenom Lizi Pop.

Švedska svog predstavnika nije imala samo na jednom izadnju male pesme Evrovizije, dok su se ruski prestavnici, od njihvog debitovanja 2005. godine, pojavljivali na svakom izdanju takmičenja. „Du är inte ensam“ naziv je pesme plavokose švedske predstavnice Julie Kedhammar, dok će pobednica prve sezone ruske verzije talent šoua The Voice Kids, Alisa Kožikina, na Malti izvesti pesmu naziva „Dreamer“ . Osmu godinu za redom svog predstavnika na ovom takmičenju za mlade muzičke taletne imaće i Jermenija, koja je ove godine izabrala da ih predstavlja jedanaestogodišnja Betty. Zemlju domaćina Maltu, kojoj će ovo biti deseti nastup, sa pesmom „Diamonds“ predstavljaće pobednica italijanskog talent šoua „Ti lascio una Canzone“ Federica Falzon. Ono što je zajedničko Ukrajini i San Marinu ove godine jeste da će obe zemlje predstavljati ženske grupe.

Kao što sam već spomenuo tri zemlje debituju ove godine, dok se četiri, nakon pauza od nekoliko godina, vraćaju na ovo takmičenje. Nakon sedam godina odsustva na Dečji Evrosong vraća se prva pobednica ovog takmičenja – Hrvatska. Izbor HRT-a pao je na četrnaestogodišnju Josephine Idu Zec, poznatiju pod nadimkom Josie. Ova mlada Hrvatica, rođena u Filadelfiji (SAD), za koji dan će na Malti izvesti autorsku kompoziciju „Game Over“ . Boje bugarske zastave, nakon dve godine braniće tri mlada umetnika – Krisia, Hasan i Ibrahim. Zanimljivo je napomenuti da je desetogodišnja Krisia popularnost u svojoj zemlji stekla krajem prošle godine kada je u emisiji „Slavi's Show“ izvela pesmu „Listen“ od Beyoncé . Sophia Patsalides biće predstavnica još jedne povratničke zemlje – Kipra.

EU%20GIF.gif

Ipak, ono što je najvažnije za nas jeste da će i Srbija nakon tri godine imati svog predstavnika na Dečjoj pesmi Evrovizije. RTS je 1. oktobra objavio kako je za povratnički nastup izabrao da nas predstavlja četrnaestogodišnja Emilija Đonin. Rođena Vrščanka redovna je učenica osmog razreda osnovne i drugog razreda srednje muzičke škole, a pevanjem se počela baviti dok je još bila mala. Naša javnost mogla ju je upoznati pre tri godine kada je učestvovala u trećoj sezoni talent šoua „Ja imam talenat“, gde je osvojila visoko drugo mesto. Na audiciji šoua oduševila je tročlani žiri, koji je bio u sastavu Ivan Tasovac, Mina Lazarević i Aleksandar Milić Mili, interpretacijom pesme „Something's Got A Hold On Me“ od Kristine Agilere. Nakon šoua Emilija se pojavljivala u revijalnim programima mnogih festivala i učestvovala je u brojnim humanitarnim priredbama u zemlji i inostranstvu. Ona će na Malti izvesti pesmu „Svet u mojim očima“ , koju je komponovala zajedno sa Draganom Ilićem, dok je za tekst bio zadužen Nikola Čuturilo, a aranžman Dušan Alagić.

Ovogodišnji Dečji Evrosong održače se 15. novembra u jednom brodogradilištu u Marsi (mestu udaljenom desetak minuta vožnje od glavnog malteškog grada Valete), sa početkom u 19 časova, a prenos takmičenja gledaoci u Srbiji će moći pratiti na Drugom programu Radio- televizije Srbije.

Bojan je osoba koja voli da gleda serije i filmove, prati Evroviziju i talent šou programe, muzika mu je život.