Trikovi u komunikaciji sa profesorima

FOTO: Cloudinary

Gotovo nijedan profesor nije zaposlen na fakultetu kako bi „rušio“ studente na ispitima. Imaju tu „moć“ da vas obore i da na taj način blago zakomplikuju vaš život, ali se tu negde njihov arsenal specijalnih sposobnosti završava. Iako to ponekad ne deluje tako (naročito ne tokom ispitnih rokova), profesori nisu ništa više od običnih osoba i daleko su od strašnih, nezaobilaznih prepreka na putu ka položenom ispitu, kakve ih često doživljavamo.

Uspeh na određenim predmetima umnogome zavisi od toga na koji način komunicirate sa profesorom. Pravilan pristup može biti razlika između osmice i desetke ili obaranja i šestice. U nastavku ćemo sa vama podeliti nekoliko trikova uz pomoć kojih možete uticati na profesora tokom usmenog odgovaranja.

1. Na samom početku ispita koristite kontakt očima i dijalog započnite smeškom. Ovako ćete u startu delovati kao prijatan i samopouzdan kandidat. U nastavku se ponašajte raspoloženo i obavezno pokažite poštovanje – ovo može samo pomoći vašem odgovaranju i ishodu ispita.

2. Slobodno parafrazirajte tokom odgovaranja. Ako niste baš prvi student koji je seo pred njega, velike su šanse da je profesor već nekoliko puta istog dana čuo odgovore na pitanje koje vam postavlja. Umesto da ponavljate iste rečenice kao i ostali, pokažite profesoru da umete razmišljati svojom glavom i da razumete gradivo iskazujući njegove i tuđe izjave drugim rečima.

EU%20GIF.gif

3. Ukoliko razgovarate o literaturi, a ne o materijalu sa predavanja, nemojte strahovati da pitate profesora za njegovo mišljenje. Na prvi pogled ovo možda deluje pomalo netipično, ali ukoliko pravovremeno tajmirate svoje pitanje ovo može biti ključni trenutak vašeg odgovaranja – dokazali ste da poznajete literaturu i usmerili ste ispitivanje u pravcu koji vama odgovara. Spremite potencijalna pitanja za profesora pre ispita, ako niste vešti u improvizovanju.

4. Pravilno se izražavajte. Džaba vam marljivo isčitavanje literature, ukoliko ne možete pred profesorom da prikažete naučeno u trenutnku ispita. Zaobiđite izraze kao što su znači i dakle, kao i čuveno razvlačenje samoglasnika a. Ukoliko vas stres sputava da tačno sročite ono što želite da kažete, tekst o savladavanju treme možete pročitati ovde.

5. Nemojte se plašiti da iskažete svoje mišljenje i emocije vezane za teme o kojima polemišete. Ovo će pokazati da ste upućeni i zainteresovani za predmet, a stavićete profesoru do znanja da cenite njegov predmet. Naravno, budite na oprezu ukoliko kritikujete profesorov stav – neke stvari valja prećutati radi boljeg ishoda ispita.

6. Obratite pažnju na govor svog tela. Izbegavajte ljuljanje na stolici, prekrštene ruke ili noge i slične položaje. Radi sprečavanja potrebe tela da se nesvesno pomera u nervoznom stanju, možete da pokušate da držite nekakav manji, suptilni objekat u ruci sa kojim se tokom ispita možete poigravati – gumica za kosu ili brisanje su korisne u ovakvim situacijama.

istock_000012579309small.jpg

FOTO: British Council

7. Ako naletite na profesora koji se ljutito ophodi prema vama – ovo će se verovatno dešavati s vremena na vreme – potrudite se da ne shvatite ovo lično. Duboko udahnite, izbrojite do deset i vidite da li želi da vam kaže nešto konstruktivno uprkos ovakvom ponašanju. Čak i ako se ophodi bezobrazno prema vama bez nekog logičnog razloga, bolje je za vas da se iskontrolišete i dostojanstveno odustanete od polaganja.

Izbegavajte žučne rasprave, preprike i svađe sa profesorima. Ovakve stvari vas mogu ne samo koštati ispita, već rizikujete i da vas profesor zapamti po ovome i da vam napravi dugoročni problem.

8. Umerite količinu suvih činjenica koje islažete. Nijedan profesor ne želi da mu recitujete nabubanu knjigu, već da primeti vaše razumevanje materije o kojoj je reč.

9. Zapamtite, jedno je šta profesor želi da kaže, a drugo šta vi u stvari čujete. Naši lični filteri, pretpostavke, rasuđivanje i verovanja mogu i te kako promeniti ono što čujemo i ono što želimo da čujemo. Razmislite dobro o onome što čujete i zapitajte se da li ste sve dobro razumeli. Dakle, budite skoncentrisani tokom trajanja celog odgovaranja.

10. Ako kroz obostranu raspravu utvrdite da niste u pravu to treba i da otvoreno priznate. Ovako nešto bi uradili i u raspravi sa prijateljem ukoliko se ispostavi da grešite, a u ovom slučaju pokazujete profesoru da ste spremni da upijate znanje i da niste tvdroglava osoba.

Exam_Jitters_feature.jpg

FOTO: The College of Letters & Science

11. Pohvale gradiva i predavanja treba da budu iskrene. Nemojte da laskate kako biste eventualno dobili bolji status. Većina kvalitetnih profesora zna da prepozna lažna laskanja i takve stvari smatraju negativnim kod studenata, a to naravno utiče na konačnu ocenu ispita.

12. Ne borite se za reč protiv profesora. Ako profesor tokom ispitivanja odluči da nešto doda ili da vas ispravi, dopustite mu da govori. Nemojte mu upadati u reč i pokušavati da nešto kažete u nadi da će to popraviti utisak koji ostavljate. Ovakvo ponašanje vam neće ići u korist i najverovatnije će isprovocirati profesora.

13. Priznajte ako ste nešto pogrešili ili ako nešto niste znali. Nijedan kvalitetan profesor neće očekivati od vas da znate apsolutno sve i neće vam za zlo uzeti manje „rupe“ u znanju. Isto tako mu neće prijati ukoliko pokušate da se izvučete iz neznanja sa naivnim izjavama kao što su: „to sam želeo da kažem“ ili „to sam i rekao“.

14. Upoznajte svog ispitivača. Da li je sklon nervoznijem ispitivanju? Da li voli da se našali? Koja pitanja najčešće postavlja? Koje oblasti najviše ceni? Raspitajte se o ovim i sličnim stvarima pre izlaska na ispit, kako bi mogli na vreme da isplanirate pristup polaganja.

Nadamo se da vam ovih 14 saveta može omogućiti da donekle isplanirate uspešno polaganje ispite. Zapamtite da se profesori međusobno razlikuju i da ne postoji „zlatno pravilo“ koje bi važilo za apsolutno sve ispitivače. Kombinujte ove savete i primenite one koji odgovaraju vašim okolnostima. Ipak, jedno univerzalno pravilo uvek važi: ponašajte se pristojno i ophodite se sa poštovanjem, jer je ovo najbolji temelj započinjanja komunikacije sa svim profesorima, a dobar početak je ujedno i dobar deo završenog posla.


IZVORI: Lifehack

Andreja posmatra svet kroz objektiv kamere, voli pučinu i daleke zemlje u kojima nikada nije bio.