Šta treba da se zapitate pre pokretanja posla

FOTO: Financedegree

Prevela: Aleksandra Vukelić

1. Šta vas motiviše?

Različiti razlozi navode ljude da požele da započnu sopstveni posao. Neki ne vole da imaju šefa, a neki su umorni od svakodnevnog jutarnjeg putovanja na posao ili imaju utisak da bi bili uspešniji da su samostalni. Drugi žele da se obogate odmah nakon pokretanja posla, da ih otkupi Gugl, da zarade gomilu novca i rano odu u penziju.

Problem je u tome što to što želite da budete šef ili da se obogatite nisu održivi razlozi da se upustite u biznis. Pravi preduzetnik pokreće posao kako bi poboljšao živote ljudi i dao svoj doprinos svetu. Koja je vaša poslovna ideja? Rešavate li problem koji muči mnoge ili ulepšavate nekome dan? Potreba da učinite nešto korisno pomoći će vam da izdržite teške trenutke.

2. Koliko ste vešti u biznisu?

Odlična ideja za neki proizvod nije uvek dovoljna za razvoj uspešnog posla. Izuzetni „pronalazači“, umetnici ili tvorci nekog proizvoda nebrojeno puta su se usredsredili na izradu uzorka ili proizvoda i zaboravili na sve ostale strane razvoja biznisa. To što ste osmislili nešto zanimljivo ne znači da će vam kupci sami zakucati na vrata u želji da to kupe. Preduzetnici su toga svesni.

Ako mislite da ste više pronalazač nego preduzetnik, nema razloga za brigu. To ne znači da ne treba da pokrenete posao, ali bi trebalo da potražite partnera koji ima odgovarajuće preduzetničke veštine i snalazi se u poslu i koji vam može pomoći da svoje ideje pretočite u uspešan biznis.

3. Koliko ste osetljivi?

Kada je nekome stalo do onoga što radi, teško je da kritiku ne doživi lično. Tačno je, nije lako kada dobijete lošu kritiku u novinama, kada vas odbije program za podršku novim kompanijama ili kada su klijenti nezadovoljni. Međutim, loše vesti i odbijanje su deo posla i ne možete dozvoliti sebi da budete zaokupljeni onim što je negativno, niti da stvari shvatate lično.

Isključite emocije iz svih situacija koliko je god to moguće. Objektivno procenite loše vesti. Kritike ili loše reakcije vam često nude važne lekcije o tome kako da doradite proizvod, postanete ubedljiviji ili poradite na usluživanju klijenata kako biste uspeli u poslu.

-preduzetnistvo.gif

4. Mora li sve da bude savršeno?

Ako ste skloni perfekcionizmu, najveći izazov će vam biti da naučite kako da se opustite i utišate kritičara u sebi. Bilo da na tržište izbacujete proizvod ili aplikaciju ili pokrećete veb stranicu ili blog, ako čekate da sve bude savršeno, nikada nećete odmaći dalje od početka. Kada završite 80 ili 90 procenata posla, vreme je za pokret.

Setite se onih postera na Fejsbuku koji poručuju: „Obavljen posao je bolji od savršenog“. Oni nas ne podstiču da budemo osrednji, već da dozvolimo svetu da vidi ono što stvaramo. Uvek treba da težite najboljem mogućem kvalitetu, ali upamtite da se u poslu, baš kao i u životu, stvari često iskomplikuju i nije uvek sve idealno. Čekanje savršenstva je uvek neprijatelj napretka.

5. Jeste li spremni da obavljate različite zadatke?

Kada ste zaposleni u kompaniji, možete da pozovete nekog u pomoć kada vam imejl ne radi, kada vam ponestane mastila u štampaču ili treba da organizujete dešavanja za klijente. Sa druge strane, kada tek pokrenete biznis, obično morate sami da obavljate većinu ovih poslova, od tehničke podrške, preko prodaje, do rada na računaru.

shutterstock_posao.jpg
FOTO: Metro portal

Pre nego što se osamostalite, treba da budete sigurni da ćete moći da se nosite sa obavljanjem raznih zadataka, uključujući i one manje glamurozne. Potom, dok gradite biznis, vrebajte pravu priliku da neke od ovih poslova dodelite zaposlenima ili nekoj uslužnoj kompaniji.

6. U kakvoj ste finansijskoj situaciji?

U zavisnosti od vrste posla, realno je očekivati da će biti potrebno između šest meseci i šest godina da se vaš posao pokrene, zahukta i donese dobit. Morate da se zapitate da li imate i strpljenja i finansijskih sredstava da prebrodite toliki period.

Često je najbolji trenutak da otpočnete izgradnju sopstvenog biznisa onda kada ste već negde zaposleni i imate stalna primanja. Kada dobijate redovnu platu iz drugog izvora, imate slobodu da eksperimentišete i razradite svoj proizvod pre nego što se osamostalite.

Ne možete se pripremiti za baš svaki aspekat pokretanja biznisa, ali ako unapred postavite sebi ova pitanja, to će vam pomoći da objektivno ocenite koliko ste spremni da se nosite sa svim usponima i padovima u preduzetništvu. Ne dozvolite da vas pitanje ili dva preplaše i odvrate od vaših snova, ali budite iskreni i preduzmite dodatne korake kako biste poradili na svojim slabim tačkama.


IZVOR: Mashable


Aleksandra je student engleskog jezika i uživa u čitanju, pisanju i prevođenju.