Šta posle doktorskih studija?

FOTO: Thegradstudentway

Prevela: Milica Dragićević

Istraživanje koje je sprovela neprofitna organizacija Vitae, posvećena razvoju naučnika, pokazuje da se samo 23% studenata koji završe doktorske studije bave naučno-istraživačkim radom, dok samo 14% njih postanu redovni profesori na fakultetu. U nekim oblastima, procenti su još manji: samo 14% studenata iz oblasti umetnosti i društvenih nauka postanu naučnici.

Pitajte vašeg mentora za savet

Većina studenata se ne konsultuje sa svojim mentorom za izradu doktorske disertacije po pitanju posla posle doktorskih studija. Međutim, ako ne razgovarate o tome sa svojim mentorima i ostalim kolegama naučnicima, oni neće znati čime želite da se bavite, a samim tim neće moći da vam pomognu.

Počnite rano da skupljate poslovne kontakte

Puno istraživanja na temu tržišta rada pokazuju da je korisno da su poslodavci čuli za vas pre nego što se prijavite za intervju za posao. To važi i za naučno-istraživački rad. Istražite teme za istraživanje kao i to koji se načnici bave njima. Posećujte konferencije.

Pronađite organizaciju koja će finansirati vaše istraživanje

Često se dešava da su fakulteti zainteresovani za istraživački rad kandidata ali da nemaju novca da to finansiraju. U tom slučaju, većina fakulteta se prijavljuje na sajt Research Professional, veliku bazu podataka za finansiranje istraživanja.

Budite oprezni kod slanja mejlova rukovodiocu istraživačkog projekta

Veoma je važno da se u vašem mejlu vidi da ste dovoljno istražili rukovodiočev naučno-istraživački rad. Važno je da to bude stručnjak za vašu oblast istraživanja kako bi mogao da doprinese najbolje vašem istraživanju i da vas podrži tokom vašeg rada.

Tražite prilike za posao izvan vaše struke

Jedna od najvećih grešaka studenata je ta što traže posao samo iz one oblasti iz koje su radili doktorat. Potrebno je da razmišljate i o ostalim znanjima i veštinama i kako se one mogu iskoristiti za širi raspon poslova.

Potražite posao u inostranstvu

Budite spremni za selidbu. Iako je za neke doktorante to problem, pogotovo ako imaju partnera koji želi da živi na samo jednom mestu, isplati se traženje prilika za istraživački rad u inostranstvu.

EU%20GIF.gif

Uzmite u obzir i honorarne poslove

Mnogi studenti posle doktorskih studija rade i honorarne poslove iako se bave naučno-istraživačkim radom. To je vema čest slučaj u umetnosti i društvenim naukama gde možete raditi honorarno kao nastavnik, možete se baviti manjim istraživačkim radom ili čak se baviti poslovima izvan vaše struke.

Prijavite se za istraživanje za privatnu kompaniju

Nisu svi voljni da rade u kompanijama. Međutim, naučnici koji rade za kompanije mogu imati veće mogućnosti za rad, jer imaju pristup najnovijoj opremi i tehnologiji. Nije važno za koga radite, važan je kvalitet vašeg istraživanja.

Ako ne uspunjavate osnovne uslove, nemojte se prijavljivati za konkurs

Ako ne uspunjavate osnovne uslove, to je uzaludno trošenje vremena i može da vas košta reputacije. Odaje utisak da ne obraćate pažnju na detalj, a u naučnim krugovima to je velika mana.

Ako postoji formalni proces za prijavu, pročitajte uputstvo

Najčešći razlog zašto su pojedini kandidati odbijeni na konkursima je to što ne čitaju uputstvo u konkursu i ne odgovaraju na postavljena pitanja.

Nemojte koristiti previše stručnog žargona

Kandidati koji se prijavljuju za stipendije, treba da predaju predlog projekta istraživanja koji treba da bude jasan i da ne sadrži nerazumljiv stručni žargon. Prijave za stipendije čitaju i oni koji nisu stručnjaci iz oblasti za koji se kandidat prijavljuje.

Motivaciono pismo treba da privuče rukovodioca projekta

Mnogi kandidati napišu samo da je to njihov CV i da smatraju da su odlični za posao. Međutim to nije dovoljno da biste se izdvojili od ostalih.

Usaglasite prijavu sa konkretnim konkursom

Opšta motivaciona pisma se lako primete, jer kandidati samo prepišu oglas. Vaše veštine i znanja usaglasite sa konkretnim konkursom obraćajući pažnju na to kako mogu da se iskoriste za ono što rukovodilac istraživačkog projekta traži.

phd_comic_2_10.jpg

FOTO: Careercenter

Postavite se na mesto rukovodioca istraživačkog projekta

Oni koji finansiraju istraživanje očekuju da dobiju ono što im je obećano. Kandidat koji se prijavljuje za istraživački rad treba da ubedi rukovodioca projekta da će uspeti da dovede istraživanje do kraja. U motivacionom pismu se usredsredite na koje načine možete da ispunite osnovne uslove istraživanja i pokažite da ste spremni za samostalan rad.

Pokažite da ste timski igrač

Iako je samostalan rad bitan, rukovodioci projekta traže studente koji imaju i razumevanje i želju za timskim radom. Na taj način pokazujete poštovanje prema drugim kolegama.

Prvu utisak je važan

Tokom intervjua, važno je da se vidi da želite to da radite, da gajite strast prema tome i da ste veoma motivisani. Tokom prva dva-tri minuta se vidi da li je kandidat odgovarajući.

Ne pišite samo o doktoratu u motivacionom pismu

Iako je važno da pokažete da doktorat možete iskoristiti za ispunjenje specifičnih uslova naučno-istraživačkog rada, morate obratiti pažnju i na ostale aspekte projekta.

Nađite rukovodioca projekta sa kojim se slažete

Potražite savete od drugih i saznajte da li vam odgovara rukovodilac istraživačkog projekta. To je veoma mala zajednica i vaš rukovodilac ima veliki uticaj na to koliko ćete biti uspešni. Treba da vam bude prijatno sa tom osobom.

Dobro razmislite da li želite da se bavite naučno-istraživačkim radom

Što duže ostanete na postdoktorskim studijama teže će vam biti da se prebacite u drugi sektor. Imajte na umu i ostale vrste poslova. Znajte da samo mali broj doktoranata ostane da se bavi naučno-istraživačkim radom.

IZVOR: Guardian


Milica je zaljubljenik u engleski jezik i književnost koja smatra da je svaki novi prevod dokaz da jezik ne sme biti prepreka ka širenju novih vidika.