Stefan Ristić osvaja srpsku modnu scenu

Reci nam nešto vise o predstojecoj reviji.
Nova womenswear kolekcija pod nazivom ,,Predator" treba da bude predstavljena na novom Balkan Art Fashion Event-u sredinom novembra.

Kada se kod tebe javila ljubav prema modi i zašto?
Ljubav prema modi se javila davno, još u osnovnoj školi. Oduvek sam želeo da se bavim nečim uzbudljivim, što zahteva maksimalnu kreativnost i originalnost, tako da sam modu izabrao baš iz tog razloga.

Kada si odlučio da želis da tvoje buduće zanimanje bude kreiranje odeće?
Za modu sam se odlučio zato sto je socijalni fenomen koji je zajednički mnogim oblastima ljudskih aktivnosti i razmišljanja. Danas kada je, kako bi mnogi rekli, "sve već viđeno", moda za mene predstavlja veliki izazov, jer mislim da još uvek postoje mnoge stvari koje se mogu pokazati.

Nedavno si svoje modele izlagao na BAFE-u, gde si dobio odlične kritike, pa čak i epitet srpskog Aleksandra Mekvina. Kakvi su tvoji utisci sa ovog događaja? Kako tumačiš novostečeni nadimak?
Veoma sam zadovoljan svojim učešćem, kao i sjajnom organizacijom Belgrade Alternative Fashion Event-a. Naišao sam na odličnu reakciju posetilaca i kolekcijom privukao pažnju medija. Drago mi je što sam modele prikazao u okviru jednog takvog modnog dešavanja. Što se tiče epiteta koji sam dobio, mogu reći da prija, dok na neki način predstavlja veliku obavezu zbog koje ću morati još bolje i vrednije da radim.

Šta misliš, koliko je srpska modna scena pogodna za mlade dizajnere, da li je moguće uspeti na ovim prostorima?
Današnja srpska modna scena odiše kreativnošću i energijom, ali nije baš pogodna za mlade i neafirmisane dizajnere. Mislim da previše prostora na našoj modnoj sceni zauzimaju razne javne licnosti koje se modom bave, iako nemaju adekvatno obrazovanje. Nažalost, to nije jedini problem. Naši dizajneri se suočavaju i sa nedostatkom finansijskih sredstava, kao i nedovoljno velikim izborom materiala za izradu odevnih predmeta .U Srbiji je prilično teško odlučiti se za bilo koji posao koji je povezan sa umetnošću, jer vam niko ne može garantovati uspeh.

Da li se i kako prilagođavaš sredini?
Nikada se ne trudim da odeću koju stvaram prilagodim sredini. Modu doživljavam kao vrstu umetnosti, tako da mi je cilj da stvorim nešto novo i drugačije.

Kako je moda povezana sa drugim oblicima umetnosti i da li tu možda tražiš inspiraciju?
Moda je veoma povezana sa ostalim oblicima umetnosti. Pored likovne umetnosti, arhitekture, muzike, filma i plesa, moda je povezana i sa istorijom i društvenom naukom, koja se bavi izučavanjem ljudske prošlosti. Inspiraciju najčešće pronalazim u gotskoj arhitekturi iz sredine 15. veka i u klasičnoj muzici iz perioda romantizma.

Da li i kako, prema tvom mišljenju, dizajn menja svet?
Naravno da dizajn menja svet! Dizajn se može definisati kao proces rešavanja problema, pored toga što je proces doprinošenja serije odluka koje za cilj imaju kreiranje, konstruisanje i obllikovanje nečega. Cilj modnog dizajna je stvaranje lepog, estetski prihvatljivog i funkcionalnog odevnog predmeta.

Šta misliš, šta je to što tebe izdvaja iz mora modnih dizajnera?
Za razliku od mnogih modnih dizajnera, trudim se da pokažem da je moda umetnost koja se stvara i nosi, a ne samo komercijalna stvar ili funkcionalnost bez sadržaja.

Gde vidiš sebe i svoje kolekcije za pet godina?
Za pet godina sebe vidim kao diplomiranog modnog dizajnera sa razvijenom prodajom i izlaganjem kolekcija u nekom od svetskih modnih centara.