Stadion kao svetsko obeležje

FOTO: Perfectioner

Da, ovo je naslov koji je cele sedmice mamio interesovanje ljudi širom sveta. Da li u tom naslovu ima ičeg pogrešnog? Nažalost, nema. Nažalost, nijedna od ovih reči nam neće zasmetati. Nekako je sve ovo postalo isuviše normalno.
Naravno, razmislićete, zašto bi ovaj naslov bio pogrešan? Mogli biste da smislite makar tri razloga zašto je taj stadion baš tog oblika:
Stadion je gradila žena!

- Dosta je građevina penisoidnog oblika!
- Stadion predstavlja znak za liberalno društvo!
- Konačno je pronađen način da se spoje sport i žena!

Sve ove tvrdnje možete naći na internetu, možete se potruditi da ih podržite ili osporite, možete na ovu listu dodati još neke, ali pitanje je, zašto? Zbog čega bismo uopšte stadion poredili sa ženskim genitalijama? Da li nas sve asocira na određene oblike? Jesmo li postali perverzno društvo? Da li danas uopšte postoje tabu teme?

Svaki časopis, pa čak i dnevne novine imaju „obrazovnu“ kolumnu „Šta Vašeg muškarca čini srećnim?“, ili „Šta ne smete reći tokom seksa?“ Danas je svet orijentisan na postizanje zadovoljstva i više nema ustručavanja kako do njega doći, a najnovija istraživanja su prevashodno fokusirana na muško-ženske odnose. Tako se najnovija istraživanja zasnivaju na otkrivanju broja sigurnih znakova da nas partner voli ili vara.

web_novinarstvo_3.jpg

Svaka reč ima dodatno značenje i svaka rečenica alternativni smisao. Koliko puta ste se samo nasmejali zato što je neko nešto nesvesno „pogrešno“ objasnio? Iz svog iskustva mogu reći mnogo puta. Sećam se rečenice jedne meni drage osobe koja je, pokušavajući da objasni kako jedino teškim radom možemo doći do cilja, izgovorila „potencijal je u rukama“, a mi smo već dve sekunde nakon te rečenice prasnuli u smeh. To nedeljno popodne je sem ispijene kafe na Bežaniji ostalo zapamćeno baš po toj rečenici.

Kao profesor engleskog jezika, znam da pri objašnjavanju vokabulara moram strogo da pazim kako koje reči objašnjavam. Jednom je u tekstu stajalo „He's coming“, a meni je pao poprilično težak zadatak da zaustavim smeh koji se zaorio učionicom.

Setimo se samo naslova najčitanije knjige prošle godine – „Pedeset nijansi siva“ – čak i da niste pročitali, znate o čemu govorim. Da, to je erotski roman. A nakon njega je objavljeno još najmanje dvadesetak knjiga sa istom tematikom, koje su na svim top listama najčitanijih knjiga.

I u govoru, dopisivanje značenja određenim rečima, određenim konstrukcijama, određenim rečenicama postalo je svakodnevna pojava. Ali, na neki način kulminiralo je izjavom da stadion ima oblik vagine - stadion koji je izgrađen po uzoru na katarske čamce. A kao da to nije dovoljno, počeli smo da tražimo i smisao tog oblika, tj. izmislili smo njegove pozitivne strane iako se sama arhitekta uvredila zbog ovakve prozivke.

Sada, ako sve ovo uzmemo u obzir, možemo zaključiti samo jedno – previše smo bombardovani određenim stvarima, previše je asocijacija, aluzija i skrivenih značenja koja se ne libimo da predočimo drugima. Previše je perverzije, a pitanje je da li nam je to donelo dobra ili štete.

images_q_tbn_ANd9_Gc_Sgpve_USo_Rh1_Cvr_Hl_Hdt_Mh99xi9_CEq.jpg

FOTO: Pics1