Robotska šaka iz Sombora nas je oduševila

Osnovni cilj rada sekcije je promocija nauke i podsticanje kreativnosti kod mladih. Zbog negovanja timskog rada i prihvatanja inicijativa, sekcija privlači sve više učenika. Prve godine rada, na sekciji je bilo tri učenika, druge šest, a ove godine sekciju pohađa 12 učenika.

Tokom prethodne školske godine članovi sekcije bili su učenici: Nikola Trivić (sada uspešan student, stipendista RAF-a), Dario Šarčević, Miloš Stambolija, Stefan Lančuški, Nitaj Ađanel i Zoran Popić. Ovi učenici su, zajedničkim radom, izradili robotsku šaku u okviru projekta Robotska šaka - The Thing .

O projektu Robotska šaka – The thing

Projekat obuhvata dva povezana modela šake, čiji se pokreti kontrolišu rukavicom. Mehanički model je napravljen od silikona, prsti se pokreću sajlama koje zatežu servo motori. Upravljanje motorima vrši se pomoću PWM signala koje generiše mikrokontroler. Na rukavicu su postavljeni senzori koji detektuju pokrete prstiju i pretvaraju ih u jednosmerne promenljive napone. Ovi naponi se pomoću drugog mikrokontrolera pretvaraju u binarne brojeve (AD konverzijom) i koriste za proizvodnju odgovarajućeg PWM signala.

Onlajn_kurs_PPS_manji.gif

Osim mehaničkog modela, na sistem je serijskom komunikacijom povezan računar u kome se nalazi softverski model šake koji prati pokrete mehaničkog modela. Upravljanje mehaničkom šakom je moguće i preko kompjuterkog modela.

Za ovaj projekat učenici su dobili brojne nagrade: prvo mesto na Smotri robotike i interejs tehnologije “Robo-Int Invent” 2014. godine, prvo mesto na Smotri učeničkih radova mašinskih škola Vojvodine 2014. godine, i Zlatnu plaketu na Tesla Festu 2014. godine. Na Tesla festu dobili su i Diplomu za najbolji inovativni projekat koju im je dodelio Univerzitet tehnologije Volga iz Ruske federacije.

Učenici i članovi sekcije rade pod tutorstvom nastavnika Marijane Bogdanović i Srđana Pavića.