Proverite da li znate šta je plagijat

FOTO: Blogdailyherald

Prevela: Milka Mitrović

Šta je plagijat, a šta je nenamerni plagijat?

Najčešći oblik plagijata je postupak korišćenja reči i ideja koje se prepisuju ili pozajmljuju iz originalnog teksta, bez navođenja odgovarajuće osobe ili suštine. Plagijat, takođe, predstavlja pozajmljivanje previše rečenica iz jednog ili više izvora, zatim rezimiranje i uobličavanje rada tvrdeći da je sve to vaših ruku delo.

Mnogi studenti misle da su bezbedni od bilo kakvih optužbi za prisvajanje tuđeg rada, zato što ne ponavljaju delove rečenica od reči do reči. Međutim, plagijat podrazumeva i druge taktike pored opcija „kopiraj i nalepi“.

Ukratko, ne možete da napišete neke stvari bez objašnjenja odakle te informacije dolaze, kao i to da ne možete da prisvajate nečiji rad. Morate da pokažete odakle potiču:

• ideje,
• citati,
• činjenice,
• statistika.
• izjave,
• pasusi.

Vidljive vrste plagijata

Neke vrste plagijata je lako izbeći:

• Nikada nemojte da koristite opciju ,,iseci i nalepi" kako biste uneli pasuse u svoj rad sa nekog sajta na internetu.
• Nemojte prekucavati neki pasus, a zatim menjati ključne reči kako bi taj pasus delovao ,,samo malo drugačije"
• Nemojte kupovati ili pozajmljivati od nekoga rad i predati ga kao vaš sopstveni rad.
• Nemojte da koristite ideje iz originalog teksta, a da pritom ne navedete izvor.

Premda je ove vrste plagijata lako izbeći, druge vrste plagijata mogu biti nenamerne.

Primer plagiranja ideje

Student A piše istraživački rad za čas istorije. Za ovaj rad, student dobija izazov da napiše nešto o prekretnom trenutku u istoriji žena. Student A pronalazi novinski članak u kojem argumentovano piše da je rad u fabrici ili mlinu 40-tih godina XIX veka pružio mnogim ženama poboljšanje njihovog društvenog položaja. Student A piše rad koristeći istu tezu.

Čak i da student prikupi svoj sopstveni dokaz za istu tezu – teza je nepošteno ,,pozajmljena" od drugoga. To je plagijat.

Student bi mogao da izbegne plagiranje originalne teze istražujući još nekoliko članaka u vezi sa radom u mlinu (navodeći svaki izvor) i tako da dovede tezu do totalnog obrta ili da dođe do potpuno novog zaključka.

Isto tako, student bi mogao da istraži tri tipa rada žena iz tog perioda i da razmatra da li je rad u mlinu (za razliku od drugih poslova) imao najveći uticaj na živote žena. U oba slučaja, student je u obavezi da navede svaki izvor, kako bi izbegao plagiranje tuđih radova.

Plagiranje citata ili izjave

Poznato vam je da su mnogi ljudi jednostavno neverovatno talentovani kada je u pitanju lepo izražavanje. Evo jednog primera: ,,I korov je cvet onog trenutka kada ga upoznaš".

Poruka ove rečenice je da su svi lepi na svoj način – ali je to rečeno na jedinstven način. Baš iz tog razloga su citati dobri, jer ponekad nekoliko dobro izabranih reči mogu dosta toga da iskažu. Tačnije, ovu rečenicu je izgovorio magarac Iar (pisac – A.A. Miln) iz priče o Vini Puu.

Ako koristite tuđe reči, čak i da su to reči nekog lika iz priče ili ste te reči čuli u nekom intervjuu, koje čak nisu nikad zapisane, morate da navedete izvor.

Plagiranje činjenica i statistike

Uvek je dobro podržati svoju tezu sa činjenicama i statistikom. Ako sprovedete malu anketu i osmislite sopstvenu statistiku (70% učenika iz razreda voli školsku kantinu), mogli biste svoje zaključke da koristite bez problema. Međutim, ako koristite statistiku nekog drugog izvora, morali biste da navedete taj izvor.

Plagiranje reči i pasusa

Kada se bavite istraživanjem, vaš posao je da prikupite i objedinite informacije iz nekoliko izvora i da donesete svoj sopstveni zaključak ili tezu. Tuđi radovi poslužiće vam kao pomoćni dokaz.

Možete da utkate pojedine fraze ili reči u vaš sopstveni rad kao citate (koristeći znake navoda ili da ih parafrazirate, ali ne možete da kopirate i nalepite čitave pasuse i da ih predstavite kao vaš sopstveni rad.

Odlomak iz jedne publikacije Centra za Aktivno Angažovanje Studenata

Naše istraživanje pokazuje da će oko 80% brucoša razgovarati sa članovima svoje porodice preko telefona, jednom dnevno, tokom prve nedelje predavanja. Mnogim studentima se dešava da njihova nostalgija za kućom i roditeljima postepeno slabi, kako se druže sa novim prijateljima i kolegama sa fakulteta. Cilj službenika, koji se bave aktivnošću studenata, je da uključe nove studente u društvene aktivnosti, tokom ovih kritičnih dana, kako bi se ublažio prelaz iz srednje škole na fakultet.

EU%20GIF.gif

Primer plagijata navedenog odlomka

Osamdeset procenata studenata, koji se upišu na fakultet, komunicira sa članovima svoje porodice preko telefona najmanje nedelju dana. Iz tog razloga, zaposleni u odseku za studentske aktivnosti, treba da uključe nove studente u aktivnosti. Njihov posao je da ovim studentima olakšaju prelaz iz srednje škole na fakultet.

Prihvatljiva upotreba ovog izvora

Da li ste ikada primetili da se na svakom fakultetu tokom prve dve nedelje predavanja održava veći broj zabavnih aktivnosti? Prema izvorima iz Centra za Aktivno Angažovanje Studenata, mnoge brucoše muči nostalgija tokom prvih nekoliko nedelja studiranja. Ove aktivnosti su osmišljene kako bi ,,olakšale prelaz" iz srednje škole na fakultet (Moncrief 22).

U ovom primeru, trebalo bi da primetite da je informacija koja je navedena, ustvari, uokvirena na takav način da ukazuje na početak i kraj ,,zakonito pozajmljene" informacije. Izvor je bio naveden kao ,,prema izvorima iz" i pasus se završava navođenjem izvora.

Upamtite: ne postoji dobar izgovor za plagiranje!


IZVOR: Homeworktips

Milka je vizionar boljeg društva u Srbiji.