Ovo su najbolji studentski gradovi na svetu

FOTO: Viajando a Montreal

Ako je verovati listi QS Najboljih univerzitetskih gradova, prvi na listi je grad u Kanadi, Montreal. Ovu tvrdnju potkrepljuje verovanje da Kanada može da privuče veliki deo rentabilne međunarodne studentske radne snage i to, pre svega, zbog zabrinutosti koju je izazvala promena pravila o ulasku u SAD, koju je doneo aktuelni predsednik Donald Tramp. Kanada takođe ima tu prednost da može da ponudi studiranje na dva velika svetska jezika, sa centrima u kojima se govori engleski, kao što je Univerzitet Mek Gil i francuski, kao što je Univerzitet u Kvebeku.

Kako bi se našli na listi, gradovi moraju imati populaciju od najmanje 250.000 stanovnika i moraju imati barem dva univerziteta koja su deo Svetskog udruženja univerziteta iz QS saveta.

Alternativne zemlje

Klasifikacija se zasniva na zbiru parametara kao što su: kvalitet univerziteta, smeštaji za studente, pristupačnost, lak pristup poslodavcima, međunarodni karakter, stepen tolerancije, zagađenost, bezbednost...

Kanada se dobro kotira jer je pogodna za internacionalne studente. Montreal zauzima prvo, Vankuver deseto, a Toronto jedanaesto mesto. Ben Souter, šef Udruženja intelektualaca iz QS predviđa da će rastuća popularnost Kanade biti deo porasta „alternativnih destinacija za studiranje nasuprot onih dominantih tradicionalnih, kako u Evropi tako i u Severnoj Americi“. „Kanada će igrati značajnu ulogu“, predviđa Souter.

Ova severnoamerička nacija mogla bi privući studente iz SAD-a, a Ujedinjeno Kraljevstvo bi moglo da izgubi studente u korist Irske, Holandije i skandinavskih zemalja, tvrdi on. Portparolka grada Montreala kaže da već ima velikog porasta u broju internacionalnih studenata, pogotovo onih koji su poreklom iz Kine, Indije, Francuske i Irana.

London je London

Pariz je izgubio prvo mesto na ovoj listi, iako ga je zauzimao tokom četiri godine, dok se Montreal i dalje nalazi na drugom mestu. Treći najprivlačniji grad za studente je London.

Skorašnje statistike univerziteta u Ujedinjnom Kraljevstvu otkrivaju da postoji pad od 7% u prijavama studenata iz Evropske unije. Britanski centri su bili zabrinuti da će posledica Brexit-a biti i ta da Ujedinjeno Kraljevstvo postane manje prijateljska destinacija za inostrane studente. Međutim, ne postoje naznake negativnog efekta na London, s obzirom na to da je ove godine prešao sa petog na treće mesto.

73295-640x360-london-skyline-ns.jpg

FOTO: Visit London

Zajedno sa sedmoplasiranim Bostonom, u kome se nalaze Harvard, Tehnološki univerzitet u Masačusetsu i Bostonski univerzitet, London i Pariz uživaju dobru reputaciju zbog broja velikih univerziteta koje imaju.

Razlog za pad Pariza sa prvog na drugo mesto se može pronaći u troškovima za život i opadanju u određenim poželjnim kriterijumima, kao što je bezbednost. Souter ne smatra da postoji veza između terorističkih napada u francuskoj prestonici, govoreći da je mali broj gradova poželjnijih od Pariza, sudeći po studenstkim anketama. Kaže da studenti shvataju da ne postoji grad „nultog rizika“, bilo da je to Boston, Berlin ili Pariz.

Nemačka tvrđava

Londonski univerziteti se visoko kotiraju zbog svog kvaliteta. Nijedan grad nema tu raznolikost niti kvalitet londonskih univerziteta. Kako je nakon referenduma Evropske unije funta devalvirala, ova destinacija je postala pristupačnija inostranim studentima.

Pored Kanade, jedina država sa dva grada u 10 najboljih je Nemačka sa Berlinom na šestom i Minhenom na devetom mestu. Ovo dokazuje finansijske prednosti Nemačke za inostrane studente koji ne moraju da plate nikakve troškove školarine.

Erasmus_students-1040x740-C-IAE_Bordeaux_Grande.jpg

FOTO: IAE Bordeaux

Dolazi Azija

Azijske zemlje, pogotovo Kina i Indija, donose najveći broj inostranih studenata. Međutim, azijske zemlje takođe postaju magneti za inostrane studente sa pet gradova u 20 najboljih, predvođenih Seulom koji se popeo na četvrto mesto i Tokiom koji zauzima sedmo. Šangaj je najbolje kotirani kineski grad, zauzima dvadeset i peto mesto dok je Bombaj prvi indijski grad na listi i zauzima osamdeset i peto mesto.

Od latinoameričkih gradova, na listi su se našli: Buenos Ajres (42), Meksiko Siti (51), Santijago (62), Sao Paulo (69), Bogota (73), Monterej (76) i Lima (99).

Sposobnost da se privuku inostrani studenti je veliki posao. SAD je i dalje najveće tržište, a godišnje brojke pokazuju da se više od milion inostranih studenata nalazilo na univerzitetima u ovoj zemlji. Samo iz Kine dolazi oko 330.000 studenata prvoj svetskoj sili. Pored dobrobiti koje proizilaze iz transnacionalnih kontakata u svrhu istraživanja i širenja kulturnog uticaja na internacionalnom nivou, procenjuje se da inostrani studenti donesu skoro 36 milijardi američkih dolara ekonomiji SAD-a.


IZVOR: BBC