Ovo su najbolje žene iz sveta nauke!

FOTO: SCOOPNEST

Prevela: Ivana Daničić

Marija Kiri - fizičarka - Marija Kiri bila je poljska fizičarka, hemičarka i pionirka u izučavanju radioaktivnosti. Zajedno sa mužem, Pjerom Kirijem, otkrila je polonijum i radijum i postala prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu za fiziku 1903. godine. Svoju drugu Nobelovu nagradu dobila je za hemiju 1911. godine, što je čini prvim naučnikom koji je dobio ovu nagradu dvaput.

Rejčel Karso - morski biolog - Rejčel Karson, američki morski biolog i ekolog i napisala je „Tiho proleće“ o opasnostima pesticida i pomogla početak globalnog pokreta za zastitu prirode.

Rosalind Frenklin - hemičarka - Rosalind Frenklin je bila britanska biofizičarka koja se bavila rendgenskom strukturnom analizom. Pomogla je da se otkrije oblik DNK. Frensis Krik i Džejms Votson koristili su njen rad da naprave DNK model 1953. godine.

Maksin Singer - molekularni biolog - Maksin Singer je američki molekularni biolog i naučni administrator. Pomogla je u otkrivanju tajni genetskog koda i motivisala raspravu o etici istraživanja DNK i genetskom inženjeringu.

PP%20GIF.gif

Liza Majtner - fizičarka - Liza Majtner, koju zovu „Majkom atomske bombe“, bila je austrijska i kasnije švedska fizičarka, koja je, sa kolegom Otoom Hanom otkrila nuklearnu fisiju. On je dobio Nobelovu nagradu za ovo otkriće, a ona nije. Element broj 109 u periodnom sistemu, majtnerijum, nazvan je po njoj.

Barbara MekKlintok - citogenetičarka - Barbara MekKlintok bila je američka pionirka u genetskom istraživanju i jedna od prvih priznatih citogenetičara u svetu. Dobila je Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu 1983. godine za njen rad na genetskoj transpoziciji.

Rita Levi-Montplacčini - neurolog - Rita Levi-Montplacini je bila italijanski neurolog. Zajedno sa kolegom Stenlijem Koenom primila je Nobelovu nagradu 1986. godine za fiziologiju ili medicinu za otkriće nervnog faktora rasta.

Džej Gudal - primatolog - Džej Kodeil, DBE je britanski primatolog, etnolog, antropolog i UN glasnik mira. Njene studije o ponašanju šimpanza i društvenom životu u Tanzaniji su promenile način na koji gledamo ponašanje primata.

Marija Mičel - astronom - Marija Mičel bila je američki astronom. Koristeći teleskop, otkrila je kometu koja je nazvana „Kometa gospođice Mičel“. Bila je prva žena koja je postala član Američke akademije nauka i umetnosti.

Džoslin Bel Burnel - astronom - Džoslin Bel Burnel je astrofizičar iz Severne Irske. Otkrila je prvi pulsar (prim. prev. neutronsku zvezdu) pomoću radio-teleskopa kao student doktorskih studija na Kembridžu. Uprkos tome što je posmatrala prva četiri pulsara, nije bila deo tima koji je dobio Nobelovu nagradu za ovo otkriće.

Širli En Džekson - fizičarka - Širli En Džekson je američka teoretska fizičarka i 18. predsednik Politehničkog Instituta Ronselier. Njen rad za Bel laboratorije pomogao je da se omogući identifikacija poziva i poziv na čekanju. Takođe, bila je prva Afroamerikanka koja je dobila doktorat na Institutu za Tehnologiju Masačusets.

Mej Džejmison - astronaut - Mej Džejmison je američka fizičarka i prva Afroamerikanka koja je putovala u svemir spejs-šatlom Endevor, septembra 1992. godine. Posle napuštanja NASA-e, preusmerila je pažnju na svoj rad o interakciji društvenih nauka i tehnologije.


IZVOR: lIVESCIENCE

Ivana je veciti optimist i tvrdoglavi altruist


Pročitajte i:

Korak napred za rodnu ravnopravnost
Kada su devojčice počele da nose roze?
Priča o strasti i upornosti