NSUSI: Za društvo bez diskriminacije

FOTO: Facebook

Novosadsko udruženje studenata sa invaliditetom (NSUSI) osnovano je 26. decembra 2000. godine na inicijativu grupe mladih članova i saradnika okupljenih pri savetovalištu koje danas nosi naziv „Cenatar živeti uspravno“. Misija udruženje je poboljšanje položaja studenata sa invaliditetom u Novom Sadu, podsticanje mladih na dalje školovanje, kao i ostvarivanje što kvalitetnijeg života gde će uslovi biti jednaki i pristupačni za sve, bez diskriminacije. Radi se na širenju govora tolerancije, neprekidnim traganjem za prilikama i mogućnostima ka usavršavanju.

U početku se rad udruženja odvijao u studentskom domu „Slobodan Bajić“ i na Filozofskom fakultetu. Udruženje je na zahtev tadašnje rektorke Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr. Fuade Stanković, nakon godinu dana od osnivanja, dobilo na trajno korišćenje kancelariju na Pravnom fakultetu. Od 2014. godine rad udruženja se nastavlja u kancelariji u studentskom domu „Slobodan Bajić“. Od septembra 2003. godine NSUSI ima i svog predstavnika u komisiji za smeštaj pri Studentskom centru, dok je od 2006. godine jedan član udruženja zaposlen u službi smeštaja pri Studentskom centru, zadužen za pitanja studenata rekonvalescenata i studenata sa invaliditetom.

Zahvaljujući podršci Univerziteta u Novom Sadu, pokrenuta je kampanja 2001. godine „Hoću i ja na faks“, gde je započeto stvaranje baze podataka o srednjoškolcima sa invaliditetom u Zrenjaninu, Somboru, Subotici i Novom Sadu. Zatim je 2002. godine prvi put na Univerzitetu u Novom Sadu održan kurs gestovnog govora, koji je pohađalo 15 studenata. Naredne godine, u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka, na Odseku za arhitekturu održan je prvi seminar uz dva predavanja o pristupačnosti, koji je, pre svega, namenjen studentima arhitekture.

logo_NSUSI.jpg

FOTO: Facebook

Realizovane su i 4 filmske manifestacije „Uhvati sa mnom ovaj dan!“, čiji je cilj prikaz života, aktivnosti i dostignuća osoba sa invaliditetom. Godine 2005. akcenat je stavljen na sportiste sa invaliditetom, a 2006. godine glavna tema su bili umetnici sa invaliditetom. Novosadsko udruženje studenata sa invaliditetom imalo je priliku i da se predstavi kroz promo materijale, prikazivanje kratkometražnih filmova, kao i niz drugih aktivnosti na Festivalu nevladinih organizacija održanom na SPENS-u 2004. godine. U junu 2009. godine organizovana je edukacija o odnosima s javnošću, jer predstavnici NSUSI-ja sve češće imaju priliku da sarađuju sa pisanim, elektronskim medijima, kao i drugim institucijama i organizacijama.

Još jedan od veoma značajnih projekata, koji je i prerastao u aktivnost koja se održava svake godine je projekat u realizaciji Novosadske novinarske škole „Dan u tvojim cipelama“, koji podrazumeva edukaciju studenata žurnalistike o životu i radu osoba sa invaliditetom, kao i o značaju pravilnog izveštavanja budućih novinara o temi invalidnosti. U okviru istog snimljeni su kratki filmovi o svakodnevnom životu studenata sa invaliditetom, kao što je slobodno vreme, sport, zapošljavanje i drugo. To je samo deo uspešno realizovanih projekata, kampanja i aktivnosti udruženja u proteklom periodu, od osnivanja do danas.

Kako da se učlanim?

Članovi Novosadskog udruženja studenata sa invaliditetom mogu biti svi studenti sa invaliditetom ili bez njega. Članovi udruženja mogu biti i volonteri, kao i svi zainteresovani studenti koji se zalažu ili se interesuju za položaj studenata sa invaliditetom. Svaki učenik koji završi srednju školu može da se obrati udruženju pre polaganja prijemnog ispita, da se što bolje informiše o uslovima upisa u toj školskoj godini, u roku koji je predviđen na željenom fakultetu. Potrebno je da svaki budući brucoš priloži lekarsko uverenje o kategorizaciji koja utvrđuje da student ima 60% ili više procenata telesnog oštećenja, a to uverenje može dobiti u Fondu za penzijsko osiguranje, uz prethodne konsultacije sa Udruženjem.

Do sada je bila praksa da student prve godine osnovnih studija bude oslobođen troškova studiranja, što podrazumeva: troškove školarine, prijave ispita, overe semestra, kao i administrativne troškove. Studenti na budžetu ostvaruju pravo i na stipendije u saradnji sa Udruženjem studenata sa hendikepom iz Beograda. O svim informacijama povodom stipendije studenti će biti pravovremeno obavešteni. Osim toga, radi što kvalitetnijeg studentskog života, NSUSI poseduje studio za čitanje udžbeničke literature za slepe i slabovide studente. Takođe, radi lakšeg savladavanja gradiva u prostorijama NSUSI-ja, dostupan je i monitor-skener pomoću kojeg slabovidi mogu da čitaju.
Svake godine udruženje učestvuje na EXIT-u, predstavljajući se promotivnim materijalima.

Kancelarija Udruženja nalazi se na adresi dr Ilije Đuričića 3, a svi zainteresovani koji žele da svoje slobodno vreme iskoristite na pravi način i uključe se u aktivnosti Udruženja mogu se javiti putem telefona 021/48-52-038, imejla nsusi.uns@gmail.com ili mogu doći lično u kancelariju Udruženja svakog radnog dana u periodu od 10 do 14 časova.

Pročitajte i:

Lepotom duha kroz život
Mislite o tome
Sećanje na Žanu: Uhvati život!