Najzaposlenija žena...

FOTO:UPROOTEDTOGROW

Uprkos tome sto je ovaj opis žene potekao iz pedesetih godina prošlog veka, i nakon što su se žene izborile za nezavisnost i jednakost – mnoge od ovih uloga su i danas nametnute srpskoj majci. Razvoj društva i međuljudskih odnosa doprineo je tome da se njene uloge sve vise umnožavaju.

Od nje se ocekuje da održava domaćinstvo, brine o mužu, vaspitava decu, a pored toga da bude ostvarena karijeristkinja, zadovoljna i samostalna. Sve ove uloge granaju se na veliki broj poduloga koje čine današnju zenu preopterećenom i nezadovoljnom. Izuzetno težak zadatak žene jeste da pronađe muškarca koji bi zajedno sa njom učestvovao u odgajanju dece, održavanju domaćinstva, bio svestan svake njene žrtve i zahvalan zbog njene posvećenosti. U suprotnom ona sama snosi težinu svog nametnutog položaja.

Zapitajmo se samo koliko je teško vaspitavati dete? Majka je tu da se pobrine da ne bude gladno, da mu je odeća opeglana, društvo prikladno, knjige za školu spakovane, knjige iz škole vraćene, pa da mu pomogne oko zadatka, presliša lekciju, da ga pohvali ili kudi. Otac se osmehuje kada vidi dobre ocene, a ljuti se na majku ukoliko su ocene loše, pita se kako je dozvolila da NJENO dete bude tako loše u skoli. On ne pokazuje previše emocija, ni prema njoj, ni prema deci.

EU%20GIF.gif

Vraća se sa posla očekivajući ručak, ukoliko ručak nije spreman – kritikuje ženu. Ako se ona i usudi da se požali, dobiće odgovor da je to ženski posao i da je ona lenja i loša supruga. Kada se šporet pokvari, on zove majstora, kaže da to nije muški posao, nego zanat. Ni na kraj pameti mu nije da je i spremanje hrane profesija kuvara, a ne obavezan ženski posao. U sebi se čudi što njegova žena nije doterana kao što je bila nekada. Ni tada ne pomisli da ona ne može da postigne da se pored svih obaveza majke i žene posveti sebi.

Na roditeljski ne ide, jer je preumoran nakon dugog radnog dana, to je obaveza majke, iako je i ona isto toliko sati provela na poslu. Deca su naklonjenija ocu, jer im nedostaje njegove pažnje, a potajno su besna na majku sto insistira na njihovom lepom ponašanju, vraćanju kući u pristojno vreme i učenju. Majka od njih ne ne traži više od toga, samo da su dobri, zdravi i srećni. Ona im je dosadna i ne da im mira.

zabrinuta_mama.jpg
FOTO:Ibabuzz

Tek kada odrastu shvate da je to sve bilo za njihovo dobro. Neki ni ne shvate. Ne pomažu majkama u kućnim poslovima, posmatrajući primer oca – od nje očekuju isto sto i on, da sve obaveze preuzme na sebe i da joj to ne bude teško.
U pokazivanju zahvalnosti svi su škrti, sve što ona radi za njih se podrazumeva i očekuje od nje.

Tako žena postaje sve nezadovoljnija, a kada to nezadovoljstvo ispolji dolazi do narušenih odnosa u porodici i čak i ulogu krivca snosi ona. To često dovodi do razvoda koji muškarci objasnjavaju ženinim svojevrsnim ludilom, krive je da je loša supruga, loša majka, tvrde da u bilo kom trenutku mogu naći bolju. A i od bolje ce očekivati isto. I bolja će biti ista, umorna od života.

Ćerka takve majke ce jednom biti opterećena istim ulogama, a sin će od svoje supruge očekivati isto toliko koliko je njegov otac očekivao od njegove majke.
Samo od sebe, nameće se stanovište da je još jedna uloga majke (možda i najvažnija) da vaspita decu se odnose sa vise pažnje prema ženama, da ih nauči da cene svaki trenutak koji ona posveti njima umesto sebi, jer na to nije obavezna, da im usadi dovoljno saosećanja da sami žele da pomognu ženama u svakodnevnim poslovima, dovoljno razuma da ne dele poslove na muške i ženske, kako bi sutra njihove ćerke bile drugačije tretirane, a njihovi sinovi drugačije tretirali nečije ćerke.


Jovana, večiti borac protiv predrasuda, nepravde i ostalih vetrenjača.


Pročitajte i:

Nasilje nad ženama — ono što (ne) znamo
Ovo je potencijal ženskog preduzetništva
Ovo je potencijal ženskog preduzetništva