Stigao je Linuks za decu i nastavnike!

FOTO: Opensource.com

Prevela: Katarina Jakovljević

Možda je rešenje Ubermiks!

Kako ćemo naučiti buduće generacije o otvorenom kodu i Linuksu? Još važnije od toga, kako ćemo odabrati pravu tehnologiju koju ćemo uneti u učionice i osnažiti edukatore da nauče našu decu filozofiji otvorenog koda?

Mogućnosti koje otvoreni kod pruža obrazovnoj zajednici rastu iz dana u dan. Opensource.com ističe programe kao što su Skreč i Tuks crtanje zbog njihove popularnosti, ali šta je sa kompletnom edukativnom distribucijom? Kako olakšati školama, učiteljima i učenicima da dobiju ceo set programa u jednom? Kako da zaista predstavimo revolicionarni otvoreni operativni sistem dizajniran za decu i obrazovanje?

Tu nastupa Ubermiks!

Ubermiks je operativni sistem napravljen za nastavnike, koji su sami nastavnici kreirali za učenike sa ciljem osnaživanja odnosa učenika i nastavnika. Zato desktop izgleda kao displej mobilnog telefona i dolazi sa unapred instaliranim programima otvorenog koda koji su okrenuti ka obrazovanju i kreativnosti.

Popričali smo sa Džimom Klajnom, osnivačem Ubermiksa, kako bismo saznati više o ovom projektu i njegovim ciljevima.
Pogledajte šta nam je rekao.

Recite nam nešto o Ubermiksu i potencijalnim korisnicima

Ubermiks je dizajniran da pruži snagu i fleksibilnost slobodnog softvera i otvoreni operativni sistem deci i obrazovanoj zajednici. Iako postoji veliki broj linuks distribucija za opštu namenu, mali broj njih se probio u škole, uglavnom zbog kompleksnosti ili opštosti dizajna. Ono što ubermiks donosi je olakšano pristupanje i prilagođen dizajn. On je napravljen sa razumevanjem izazova sa kojima se obrazovne tehnologije susreću kada pokušavaju da uvedu neku novinu u škole. Osobine kao što su:
petominutna instalacija sa usb memorije, kompatibilnost hardvera, dvadesetosekundni restart, omogućavanje školama kojima nedostaje osoblje i sredstva da koriste složenu tehnologiju bez potrebe da uposle novu tehničku podršku.

Za decu Ubermiks donosi mnogo prihvatljiviji interfejs, praktično u potpunosti uklanjajući tradicionalni desktop i zamenjujući ga nečim što podseća na displej mobilnog telefona, pa je samim tim mnogo lakši za korišćenje. Dodajte tome, više od 50 pažljivo izabranih aplikacija koje pokrivaju veliki broj oblasti i opciju brzog restarta, koja omogućava studentima da sami reše probleme bez gubljenja
podataka, i dobili ste moćno sredstvo za učenje.

Children_at_Computers.jpg

FOTO: webanywhere

Koje su sve aplikacije otvorenog koda uključene u Ubermiks?
Ubermiks dolazi sa velikim brojem aplikacija za obrazovanje, produktivnost, dizajn i programiranje. Tu su edukativni programi poput Selestia, Stelaruma, Skreač, Geogebra, kao i edukativne igre Tuks matematika, Tuks kucanje itd, koje nose brojne mogućnosti za učenje.

Kakvu budućnost vidite za Ubermiks?

Oduševljen sam rastom Ubermiksa i stalno radim na tome da ga učinim boljim, lakšim za korišćenje i moćnijim za decu, pedagoge, učitelje i tehnologe. Mislim da će ekrani osetljivi na dodir odigrati važnu ulogu u razvoju kao alternativa svim drugim napravama.

output_TOsxAB.gif

Koji je najzanimljiviji način na koji je Ubermiks do sad korišćen?
Ljudi uvek nađu nove načine da urade fantastične stvari sa Ubermiksom. Tim učenika osnovne škole je napravio nekoliko kompjuterskih laboratorija u centralnoj dolini koristeći suvišne vladine kompjutere.
Kramden institut planira da instalira Ubermiks na 3000 kompjutera i pokloni ih deci iz slabije razvijenih zajednica kako bi im pomogli da se uključe u digitalno doba.

Gde možemo proneći Ubermiks i kako se uključiti u projekat?
Sve informacije o Ubermiksu možete pronaći na ubermix.org, kao i kod svakog projekta softvera otvorenog koda. Što veća zajednica, to bolje. Nove ideje i kod su uvek dobro došli, kao i prevodioci, pisci wiki tekstova ili bilo ko voljan da pomogne u odgovaranju na pitanja na forumima i, naravno, voljan da širi priču.

Koja je nabolja priča iz Ubermiks zajednice?

Najbolja stvar kod Ubermiksa je gledati osnažene studente kako rade nešto fantastično pomoću njega i onda dele sa ostalima način na koji su to uradili, kako sa kolegama tako i sa celom školom i onlajn zajednicom. Uvek je divno posmatrati tako nešto. To je moć zajednice koju pokreće softver otvorenog koda napisan da ga ceo svet vidi.

I vi možete da napravite razliku u obrazovanju budućih generacija. Samo recite za Ubermiks nekome koga poznajete.

IZVOR: Opensource.com

Katarina je pedagog i majka koja se nada da će njeno dete odrasti u boljem svetu