Kristina K: Treća na svetu iz poznavanja kineskog

FOTO: lična galerija

Kristina je osvojila treće mesto na svetskom takmičenju iz poznavanja kineskog jezika, kulture, istorije i geografije. Takmičenje „Kineski most“ održano je u kineskom gradu Kunmingu.

Za iSerbia, Kristina iznosi iskustva koja je stekla tokom boravka u Kini. Saznajte zašto je, po njenom mišljenju, Karlovačka gimnazija neobična škola, da li je teško naučiti kineski jezik i koju zanimljivu knjigu vam preporučuje od pisca sa Istoka.

Na takmičenju u Kini učestvovalo je 157 đaka iz 81 zemlje. Kako je izgledao proces takmičenja?

Tri dana smo bili u Pekingu. Kada smo stigli u Kunming, imali smo test iz poznavanja gramatike, kulture, istorije, knjizevnosti i geografije. Sutradan smo imale predstavljanje i pričanje na temu „Kineski most i ja". Sledećeg jutra trebalo je da pokažemo talenat. Nas dve smo glumile, a ja sam i svirala na njihovim tradicionalnim pločicama.

Pored toga, za jednu noć smo morale da spremimo 82 teme. Izvlačile smo jednu od tih tema i pričale o tome. Kada se sve to sabere i oduzme, dobijamo broj bodova i znamo jesmo li prošle u prvih 17. Tada smo imale najviše bodova u Evropi i prošle smo dalje! Posle toga smo imale pismeni deo i prošle u prvih deset!

Kao nagradu za osvojeno treće mesto, dobila si stipendiju za šest meseci u Kini. Kakve ciljeve si postavila sebi u vezi sa tim boravkom?

Da, dobila sam stipendiju na šest meseci, ali još uvek ne znam kada ću je iskoristiti. Mislim da ne bih mogla dugo da boravim u Kini, jer se veoma razlikuju od nas. Dva puta sam bila tamo, ali i dalje ne mogu da se uklopim u taj svet.

12196178_967509209981079_3469347517233527146_n.jpg
FOTO: lična galerija

Da li si se tokom takmičenja sprijateljilia sa mladima iz drugih zemalja?

Upoznala sam dosta ljudi i svi su veoma prijatni. Imamo i grupu na fejsu u kojoj smo svi mi koji smo bili u Kini, tako da smo i dalje u kontaktu. Da mogu, opet bih otišla na to takmičenje, i to najviše zbog druženja, ni zbog čega drugog.

output_6cz6ud.gif

Govoriš engleski, znaš latinski, ali zašto si se odlučila za kineski jezik? To je i dalje egzotičan jezik na našim prostorima.

U Karlovačkoj gimnaziji su mi rekli koji sve jezici se mogu učiti i prvo sam bila zainteresovana za španski jezik. Tog dana sam kroz šalu rekla mami: ,,Zamisli da upišem kineski, pa kad krenem da ti pričam po kući svakog dana (smeh)! Nije mi jasno kako ti Kinezi nauče sve to".

Kasnije, kada je trebalo da navedem koji bih prvi strani jezik učila, navela sam kineski. Ne znam ni sama zašto. Tako sam osetila da treba u tom trenutku. Jednostavno mi je palo na pamet da stavim kineski kao prvi jezik. Ništa nisam znala o njihovoj tradiciji, kulturi ili istoriji i nije me posebno ni privlačilo to. Međutim, paralelno sa učenjem kineskog jezika širila su se i moja saznanja o Kini.

Mnogi misle da je kineski težak jezik i da ga nije lako savladati. Kakav je tvoj utisak?

Prvog dana mi je došlo da plačem kad sam videla šta je sve profesorka pisala na tabli. Cele prve godine sam se mučila sa njihovim tonovima, jer kada se pogrešno izgovori dobije se nova reč. Stalno sam se pitala šta mi je ovo trebalo u životu. Morala sam dosta da radim i vežbam da bih napredovala. Kineski jezik je težak jer treba znati kako se čita svaki od karaktera.

Možda ti je uspeh na ovom takmičenju signalizirao u kom pravcu treba da nastaviš svoje usavršavanje. Imaš li ideju?

Još uvek ne znam gde ću studirati. Ipak, ne znam hoće li to biti kineski. Kod mene se to nikad ne zna, jer sve odlučim u poslednjem momentu. Da mi je neko rekao da ću učiti kineski i ići u Kinu, ne bih mu verovala!

Copy_of_11049642_967512893314044_837036018929297.jpg
FOTO: lična galerija

Pohađaš Karlovačku gimnaziju - najstariju srpsku gimnaziju. Kakve uspomene nosiš iz gimnazijskih dana i zašto bi je preporučila budućim đacima?

Da mogu, opet bih je upisala i opet posle toga! To je jedno predivno mesto i potpuno drugačija škola od ostalih. Kada sam krenula u prvi srednje, nisam nikoga poznavala, a sada smo svi mi jedna velika porodica. Ne želim da se ova četvrta godina završi.

Preporučujem svima da je upišu, jer to nije samo obična skola. Odnos sa profesorima je sjajan, tj. možemo o svemu da pričamo, kao sa prijateljima. Oni su tu uvek kad nam je potrebna pomoć, bilo da je to vezano za školu ili ne.

Za kraj, možda želiš da nam preporučiš neku knjigu autora sa Istoka?

Preporučila bih pripovetke Lu Xun-a, jer je on sjajan književnik. Njegova pripovetka „Dnevnik jednog ludaka“ je veoma poznata i govori o nekadašnjem stanju u Kini. Toliko mi se svidela, da sam pisala i „naučni rad“ o tome prošle godine.

Gordana Bušin


Pročitajte i:

U susret izložbi: za poseban sajt, posebne fotke!
Treba podržati ljubav prema umetnosti!
iSerbia organizuje veliku izložbu!