Koje su to lažno produktivne stvari?

FOTO: onextrapixel

Prevela: Ana Zlatković

Većina nas želi da iskoristi svoj dan na najbolji mogući način. Međutim, može li se još nešto preduzeti po pitanju povećanja produktivnosti, ako ste se već pobrinuli za organizaciju rada, izradu plana i uklanjanje svega onoga što bi moglo da skreće pažnju?
 
Mnogo toga još može da se uradi, kaže trener za produktivnost, Hilari Retig, autor knjige Sedam tajni produktivnosti: Definitivni vodič za prevazilaženje prokrastinacije, perfekcionizma i nedostatka inspiracije. Autorka ističe da konkretni zadaci često nisu ono što nam oduzima vreme, već modeli ponašanja kojima ne možemo da se odupremo. Kada naučite da prepoznate takvo ponašanje, tada ćete moći da preduzmete nešto kako biste svoje minute i sate bolje iskoristili.

Ovo su najčešća beskorisna ponašanja.
 
Gašenje vatre
 
Ukoliko s jedne kritične situacije odmah prelazite na drugu, onda ne koristite svoje vreme kako treba. Nije redak slučaj da se ljudi upuste u dramu i dozvole da ih situacije, koje nisu hitne i koje ne zahtevaju njihovu trenutnu pažnju, zavaraju da počnu da misle kako su to stvari kojima se treba odmah baviti. Na taj način iluzija dovodi do gubljenja vremena, kaže autorka pomenute knjige.
 
Umesto toga, pogledajte šta je to što ovakve situacije čini „hitnim“. Da li je uzrok tome prokrastinacija, loše upravljanje, nesporazum ili nešto drugo? Onda kada shvatite zašto je određena situacija došla do tačke kada zahteva svu vašu pažnju, možete joj stati na put. Isto tako, ukoliko ste primetili da trošite previše vremena spašavajući nekog drugog, možete početi da postavljate nove granice.
 
Perfekcionizam
 
Iznenađenje: niste savršeni! Niko nije savršen. Zato prestanite da izigravate savršenu osobu u svojim svakodnevnim aktivnostima. To je poruka koju šalje Alison Kiro, osnivač kompanije za organizaciju iz Bruklina. Kada vas uhvate stege perfekcionizma, obično trošite svoje vreme odugovlačeći. Ne započinjete svoj rad iz straha da ga nećete završiti kako treba.
 
Takođe, može vam postati teško da završite ono što ste započeli ili da prepustite projekat nekom drugom samo zato što mislite da taj drugi nije dovoljno dobar. Kada prestanete s pokušajima da budete savršeni, tada postajete spremni da se suočite sa izazovom i tada ste u stanju da prepoznate kada ste posao odradili dovoljno dobro da možete da pređete na sledeću fazu. Tako postajete delotvorni i produktivni.

-preduzetnistvo.gif
 
Osećanje krivice zbog prokrastinacije
 
Nema ničeg lošeg u tome ako koristite Fejsbuk. Isto važi i za igranje telefonske igrice Trivia Krek (Trivia Crack). Ove aktivnosti postaju problematične kada ih koristite kao sredstvo za odlaganje drugih obaveza ili kada one čine da se osećate loše. Ukoliko imate osećaj krivice zbog vremena utrošenog na društvenim mrežama i na korišćenje različitih aplikacija, ili ako gledanje fotografija vaših prijatelja na internetu čini da ste nezadovoljni sobom, znači da je vreme da se ovim aktivnostima umerenije bavite ili da ih potpuno eliminište iz svoje svakodnevne prakse.
 
S druge strane, ako ste vlasnik neke firme i koristite društvene mreže kako biste bili u kontaktu sa svojim klijentima ili vam društvene mreže daju mogućnost da komunicirate s ljudima na pozitivan način, onda vreme provedeno na društvenim mrežama nije uzalud potrošeno. Kiro kaže da je veoma važno da svako spozna kako se oseća u vezi sa svojim dnevnim aktivnostima, jer samo tako može da zna da li su one korisne ili su čisto gubljenje vremena.
 
Urednost na silu
 
Ukoliko imate gomilu nepročitanih imejlova u svom sandučetu i to vam ne smeta, zašto biste onda provodili sate trudeći se da broj neotvorenih mejlova svedete na nulu? Ako vam ne smeta neuredan sto, nemojte se onda preznojavati kada se ponegde pojavi neka gomila stvari. Kiro kaže da ovakve situacije prerastaju u probleme samo ako vam zaista skreću pažnju i utiču na vašu produktivnost.

messydesk_jpg_1375795496.jpg
FOTO: businessnewsdaily
 
Ako ste taj tip osobe da vam je dovoljno 30 sekundi do jednog minuta da na svom radnom stolu, ma koliko haotičan on bio, sa lakoćom pronađete neki papir kada vam to neko zatraži, to znači da ne treba da menjate svoj sistem rada. Ali, ukoliko stalno gubite stvari, ukoliko zbog svog radnog okruženja osećate da ste u haosu i da ste pretrpani, kao i da više trošite vremena na traženje svojih stvari umesto na produktivne aktivnosti, onda sistem rada treba menjati. Nemojte trošiti vreme na zadatke samo zato što vam se čini da tako treba.
 
Rešavanje problema bez ičije pomoći
 
Kada naiđete na prepreku, neuspeh ili nepoznat teren, verovatno ćete uzalud potrošiti vreme pokušavajući da rešite novonastalu situaciju bez ičije pomoći, ističe Retig. Ponekad mislimo da sve možemo sami, ali istina je da nam nečiji savet i pomoć mogu uštedeti dosta vremena, mogu nam pružiti dragocen uvid u situaciju i iz toga uvek možemo nešto naučiti. Obratite se kolegi, mentoru ili bilo kom drugom pouzdanom izvoru znanja i rešenja, umesto da sve pokušavate sami.

IZVOR: fastcompany


Ana, ona koja je rešena da pobedi u mrtvoj trci s vremenom!


Pročitajte i:

Dve važne veštine za svakog preduzetnika
Kako da se veče pred ispit naspavaš za 20 minuta
Ajnštajnova tajna uspešnog učenja