Kako napisati dobar članak

FOTO: WordCraft: LA

Prevela: Rahela Vlajnić

Sadržina je ono što želi da se kaže. Forma je organizovanje toga što želi da se kaže.

Zamislimo da počneš da pišeš bez plana. Po glavi će ti se motati misli koje želiš da izraziš, zajedno sa strukturom i stilom kojima težiš. To ti je kao da pokušavaš da protrljaš stomak i potapkaš se po glavi u isto vreme. To ume da iscrpi.

Ako se u isto vreme posvetiš formi i sadržini, najverovatnije ćeš pogrešiti na samom početku. Postoji bolji način. Prvo se usredsredi na sadržinu, a zatim na formu.

Razmisli o tome što želiš da kažeš. Zapiši jednu ili dve rečenice. U Holivudu se ovo naziva the pitch. Baš kao što se građevine mogu grubo skicirati na salveti, veliki projekti i ideje za biznis često počinju kratkim tezama. Pošto se ovaj pristup pokazao korisnim na mnogo većim projektima, i ti možeš svoj pismeni rad da svedeš na 25 reči ili manje. Najbolje bi bilo 10. Ovaj pristup će ti biti od pomoći tokom daljeg razvoja karijere.

EU%20GIF.gif

Ako imaš vremena, drži ove zapisane teze uz sebe jedan dan. Čitaj ih iznova i iznova. Je li to to što želiš da kažeš? Nemoj da prelaziš na sledeći korak dok odgovor na ovo pitanje ne bude ,,da’’.

Zatim razradi svoju tezu tako da obuhvati 10 ili 20 tačaka kojim bi želeo da se pozabaviš. Zapiši ih u bilo kom redosledu. Jedna tačka može da predstavlja bilo koju zamisao, krupnu ili sitnu. Neka to bude, recimo, ,,opiši sobu’’. Kasnije bi ta teza mogla da se proširi na više pasusa. To je sada nebitno. ,,Opiši sobu’’ savršeno sumira tvoju zamisao.

Ako si u mogućnosti, i ovu listu drži uz sebe tokom jednog dana. Želiš da budeš siguran da je lista tačaka potpuna. Sve što želiš da kažeš je na tom listu papira.

Svaka čast. Time si odredio sadržinu svog rada.

Tek kada budeš zadovoljan listom, počni da se baviš redosledom tačaka. Pročitaj zapisano više puta. Odredi jednu tačku kao polaznu i obeleži je slovom A. Koja tačka ti se čini kao sledeći logičan (ili emocionalan) korak? Nju označi slovom B. Nastavi sve dok svaka tačka ne bude imala svoje slovo. Sada pročitaj tako preraspoređene tačke. Kako ti se čini?

Ako ti se čini (skoro) savršeno, prerasporedi sve tačke. Od A pa dokle stigneš.
Svaka čast. Sredio si i formu i sadržinu.

Ako imaš vremena, opet radi nešto drugo dan ili dva. Ili predstavi svoj plan prijatelju. Bilo bi poželjno da se malo udaljiš od svog rada. Tek kada budeš pročitao svoj plan i rekao: ,,To je upravo to što želim da kažem; i baš tim redosledom’’ bićeš spreman da počneš da pišeš članak.

Ovaj postupak bi mogao da ti produži početak za jedan sat, ali će ti uštedeti više časova kasnije. Svako ko je ikada napisao barem nekoliko članaka zna da je sasvim moguće odmaći sa radom i onda shvatiti da postoji greška u samom startu; ili da je dobar deo rada izostavljen; ili da je bitna stvar koju si mislio da želiš da izjaviš nije ona koju stvarno želiš da izjaviš. Onda se, naravno, osećaš pomalo glupo. Ali to nije ono najgore – tada shvatiš da moraš ponovo da počneš i onda padneš u depresiju.

Pamet u glavu. Prvo odredi sve tačke kojima želiš da se pozabaviš. Potom ih organizuj na najbolji mogući način.

IZVOR: Edarticle


RA (bog Sunca) + HEL (boginja podzemlja) + A (sufiks)