Kako dobro prezentovati studiju slučaja?

FOTO: Corporate Training guru

Nakon što ste prošli sve faze pripreme studije slučaja i stigli do poslednje - faze prezentovanja pomenutog, potrebno je da savladate veštine dobrog interpretiranja onog što ste pripremili.

Koliko puta ste čuli svoje kolege da su vam rekli da pred početak prezentacije osećaju veliku tremu? Dlanovi se znoje, kolena klecaju, glas drhti, telo podrhtava... To su neki od „simptoma" straha od javnog nastupa. Sada ćemo sa vama podeliti nekoliko saveta kako da dobro prezentujete pripremljenu studiju slučaja ili prezentaciju.

Šta vam je potrebno da biste dobro prezentovali studiju slučaja?

1. Pripremite se

Pre svega, treba da dobro pripremite svoje izlaganje. Kvalitetna priprema je ključ svakog uspešno obavljenog posla. Pre nego što počnete da osmišljavate kako će vam izgledati sama prezentacija, morate da se naoružate svim potrebnim informacijama. Nemojte se plašiti da pitate ono što ne znate. Bolje da pitate, nego da uprskate stvar kad je već sve gotovo. Od kolega koji bolje poznaju tematiku ili imaju više iskustva od vas, izvucite sve detalje koji su vam potrebni kako biste dobro odradili posao. Sa druge strane, možete pitati i profesore ili asistente da vam pomognu.

2. Prezentacija treba da bude što kraća

Ukoliko koristite, na primer, Power Point za izradu prezentacije, nastojte da nemate mnogo slajdova, a da na slajdovima bude što manje teksta. Ključ digitalnog prikaza onoga što govorite je, da vas, sa jedne strane, podseti na važne segmente studije slučaja. Sa druge strane, najvažnije teze će pomoći slušaocima da povežu ono što vide sa onim što govorite i na taj način ih „ubediti" da vas slušaju.

Obratite pažnju na kontrast boja slova i pozadine. Trudite se da imate što veći kontrast, kako se slova ne bi stopila sa pozadinom. Kombinujte priču sa interesantnim fotografijama, jer ćete tako privući pažnju, a vaša prezentacija će ostati upamćena.

3. Osmislite formu prezentacije

U osmišljavanju same prezentacije posebnu pažnju dajte njenoj formi. Na samom početku prezentacije se predstavite i recite šta je tema koju prezentujete. Vaša prezentacija mora imati uvod u temu gde ćete slušaoca, u vašem slučaju kolege - studente i mentora, upoznati sa onim o čemu ćete govoriti i tako ih uvesti u temu.

U srednjem delu ćete govoriti o samoj srži vaše teme, pa mu pridajte posebnu važnost. Koristite grafikone, slike, tabele koje ste koristili prilikom istraživanja, kako biste što bolje objasnili na koji način ste prikupljali podatke i dokaze o određenoj temi.

student_presentation.jpg

FOTO: i-Docs

Na kraju prezentacije zaključite sa nekoliko rečenica, zatim dajte mogućnost komunikacije sa auditorijumom (povratna informacija). To znači da prisutnim studentima treba da date mogućnost da postave pitanja, ako im nešto nije bilo jasno ili ako žele nešto više da saznaju o temi. Priprema za prezentaciju je ključna za ovaj deo. Nemojte dopustiti da ne znate odgovor na postavljeno pitanje ili da neko drugi treba da odgovara umesto vas. Zato, treba duboko da zađete u srž vaše teme, da znate svaki detalj.

4. Vežbajte

Kada ste na papiru osmislili svoju prezentaciju, treba da je uvežbate. To ne znači da morate napamet naučiti ono što ste stavili na papir. Najbolje je da napravite mali podsetnik o najvažnijim detaljima prezentacije i na osnovu toga uvežbate svoj govor. Prezentacija treba da izgleda poput razgovora, iako govorite samo vi. Zbog toga je potrebno da vežbate. Vežbajte pred svojim prijateljima, članovima porodice ili pred ogledalom. Vežbajte do onog trenutka, dok ne budete u potpunosti zadovoljni svojim izlaganjem.

5. Pazite na vreme

Uspešna prezentacija je ona koja slušaoca informiše o najvažnijim detaljima prezentovanog materijala, a nije mu ni u jednom trenutku naporna ili dosadna. To znači da treba pogoditi pravo vreme trajanja, kako prezentacija ne bi bila prekratka i preškrta informacijama ili sa druge strane, toliko duga i opširna, da slušalac na kraju ni ne zna šta je slušao. Najefikasnije je prvih 15 minuta nekog predavanja. Tokom vremena, slušaocu progresivno pada koncentracija, tako da preduga izlaganja nemaju svrhu.

6. Obratite pažnju na držanje tela

Držanje tela mnogo govori o nama samima. Izbegnite vrpoljenje na mestu, preplitanje prstiju ili naslanjanje na sto. Ovo su samo neki primeri kojima svom slušaocu dajete do znanja da ste nervozni, odnosno nezainteresovani za temu o kojoj govorite. Zauzmite odlučan stav i na taj način pokažite da vladate temom o kojoj govorite. Verujte u sebe i uvek imajte na umu da samo vi znate šta bi trebalo da izgovorite, jer ako pogrešite, to ćete samo vi znati, drugi neće.

7. Obucite se prikladno

Ništa osim vaše teme ne sme zaokupljati pažnju vaših slušaoca, čak ni vaša odeća. Obucite neupadljivu odeću. Pošto je u pitanju prezentovanje na fakultetu, možete obući neku prikladnu košulju, pantalone ili/i sako. Izbegavajte majice, kratke suknje, visoke potpetice, upadljiv nakit, sve ono čime možete izazvati odvraćanje slušaoca od prezentacije.

8. Opustite se

Nastojte da budete što opušteniji. Vaši slušaoci će znati ako ste nervozni. Zbog toga je važno da se dobro pripremite, jer će vam to uliti samopouzdanje koje vam je potrebno. Ako vam se i desi neki manji propust, nemojte dopustiti da vas to zbuni ili pokoleba. Nastavite dalje i do kraja završite prezentaciju.