Kako da razmotrite poslovnu ponudu?

FOTO: svprojectmanagement.com

Prevela: Ana Marković

Razmotrite čitav paket — platu, beneficije, bonuse, radnu sredinu — ne samo iznos na čeku. Uzmite u obzir prednosti i mane i promislite o ponudi. Potpuno je prihvatljivo da pitate poslodavca da vam da malo vremena da razmislite.

Novac je važan

Novac nije jedina stavka, ali je veoma važna. Da li je ponuda ono što ste očekivali? Ako nije, da li možete da prihvatite platu, a da se ne osećate uvređeno? Da li ćete moći da plaćate račune?
Ako je odgovor ne, nemojte prihvatiti ponudu, bar ne odmah.

Uverite se da ste plaćeni onoliko koliko vredite i da ste zadovoljni nadoknadama. Niko ne želi da se nađe u situaciji kada shvati da plata nije dovoljna nakon što su već prihvatili posao. Ako nadoknade nisu ono što ste očekivali, razmislite o pregovaranju o visini plate sa vašim budućim poslodavcem.

-preduzetnistvo.gif

Beneficije i bonusi

Pored plate, uzmite u obzir i ponuđene beneficije i bonuse. Ponekad su beneficije od podjednake važnosti kao i sama plata. Ako niste sigurni oko ponuđenih beneficija, tražite pojašnjenje ili dodatne informacije.

Saznajte detalje oko toga kako su regulisani zdravstveno i životno osiguranje, odmori, bolovanja, invaliditet i drugi programi u okviru beneficija. Raspitajte se koliki deo troškova beneficija snosi firma, a koliki je vaš deo. Ako postoji više opcija, tražite primerke planova da biste mogli da uporedite pakete beneficija.

Radno vreme i putovanja

Pre nego što prihvatite posao, budite sigurni da vam odgovara radno vreme i raspored po kojem ćete raditi. Takođe, saznajte i da li su u to uključena bilo kakva putovanja.

Ako posao zahteva rad od 45 ili 50 sati nedeljno, a vi ste navikli na 35, razmislite da li ćete moći da se držite rasporeda. Ako priroda posla zahteva da budete na putu tri dana u nedelji, budite sigurni da možete to da ispunite.

Takođe, uzmite u obzir vreme koje vam je potrebno do posla i nazad. Da li će vam biti potrebno sat vremena više do posla ili će biti troškova plaćanja parkinga koje trenutno nemate?

signing_a_business_proposal.png

FOTO: paperlessproposal.com

Fleksibilnost i politika kompanije

Mnogima od nas sa malom decom, starijim roditeljima ili nekim drugim ličnim okolnostima odgovara fleksibilno radno vreme. Za neke od nas veoma je važna mogućnost da nam radno vreme ne podrazumeva uobičajeni rad od 40 sati nedeljno u kancelariji. Takođe je važno da se osećate udobno u sredini u kojoj ćete raditi.

Jedna kandidatkinja za posao u korisničkom servisu shvatila je da nikako ne može da prihvati posao, uprkos pristojnoj plati, nakon što joj je rečeno da mora da traži dozvolu za korišćenje toaleta. Pitajte da li možete da provedete neko vreme pričajući sa potencijalnim kolegama i nadređenima ako niste sigurni da vam radna sredina i tamošnja politika odgovaraju.

Vaše lične okolnosti

Najbitnija stvar kod prihvatanja poslovne ponude jeste da takva, u stvari, ne postoji. Svako ima drugačiji splet ličnih okolnosti. Ono što je za vas savršen posao, za nekog drugog je potpuno suprotno.

Pažljivo proučite prednosti i mane. Pravljenje spiska uvek pomaže. Takođe, poslušajte instinkt — ako vam govori da ne prihvatite posao, možda tu ima nečega. Zapamtite da nije kraj sveta ako vam posao ne odgovara. Sledeća ponuda može biti savršena za vas.

Mnogo je lakše odbiti ponudu nego napustiti posao na kojem ste već počeli da radite. Poslodavac bi više voleo da odbijete nego da mora ponovo da započinje proces zapošljavanja dve nedelje kasnije ako vi ne funkcionišete.

Zato odvojte vreme da temeljno proučite ponudu. Postavite pitanja, ako ih imate. Donesite promišljenu odluku na osnovu svega što ste saznali da biste bili sigurni da ste i vi i firma na dobitku.

Pisma prihvatanja i odbijanja

Bilo da prihvatate ili odbijate poslovnu ponudu, poželjno je da pismeno obavestite firmu o vašoj odluci. U oba slučaja budite ljubazni, sažeti i direktni.

IZVOR: jobsearch.about.com

Ana je umetnik u pokušaju, žestoki pobornik optimizma i čokolade.