Kako da izađete iz rutinske svakodnevice?

FOTO: University by Alberta

Prevela: Kristina Agić

Nabeela Ali je u svom tekstu na sajtu Helou Gigls (Hello Giggles) na svom primeru pokazala kako svakodnevna rutina može uticati na nas i dala nekoliko saveta kako da je prevaziđemo.

Trudite se

Ovaj savet je previše iskorišten i može biti veoma iritantan kad se čuje, ali zaista pomaže u teškim periodima. Trudite se u svemu što radite. Neprestano šaljite mejlove ili zovite kompaniju za koju želite da radite. Šaljite im pisma. Radite to dokle god ne dobijete njihov odgovor. Nemojte pretpostavljati da su vas odbili samo zato što niste dobili odgovor. Možda ga nisu videli.

Nabeela je, potom, dodala da je morala da šalje mejl dvema izdavačkim kompanijama minimum tri puta dok nije dobila odgovor. Kasnije je u tim kompanijama stažirala na kratko. Takođe je i za Helou Gigls (Hello Giggles) morala da konkuriše više puta. Samo zapamtite, ukoliko niste dobili odgovor nakon nekoliko nedelja, pokušajte ponovo.

Ne budite oštri prema sebi

Dobro je kada ste sam svoj kritičar. Vi ste jedini koji znate sopstvene granice i taj strah od samoprezira vam može dati dodatni polet da radite ono što zaista želite. Međutim, postoji tanka linija između zdrave motivacije i preoštre kritike koju dajemo sami sebi.

Uvek zapamtite da ne treba da budete previše kritični kada su u pitanju vaše sposobnosti, kako ne biste sami sebi stvarali parališuću nervozu. Umesto toga, budite kritični u cilju motivacije i pokušajte da nađete način da se disciplinujete.

Ostanite produktivni

„Ostati produktivan“ može značiti bilo šta. Može da označava dnevno traženje posla ili istraživanje koji bi posao želeli da radite — bilo šta što će učiniti da osećate da ste ispunili dan i da se osećate bolje u vezi sa samim sobom.

Ukoliko ste pisac, jednostavno pišite šta god poželite. Ukoliko ste umetnik, crtajte šta god poželite. Veoma frustrirajuće može da bude kada ljudi kažu „jednostavno uradi“. Taj strah od neuspeha nas tera da oklevamo, ali „jednostavno uradi“ je stvarno najbolji savet. Samo pokušajte da radite ono što volite i razmišljajte o tome kako da to usavršite.

Fokusirajte se na ono što možete da kontrolišete

Ovaj savet ide uz prethodni: umesto da brinete kako nećete dobiti „taj posao“, fokusirajte se na ono što možete uraditi da promenite to. Magična reč: iskustvo. Iako to što želite da radite ne vodi samo po sebi ka iskustvu, uvek je korisno da imate iskustvo slično tom.

Mislite o tome kao o nečemu što će vam pomoći da se izdvojite iz mase u toku intervjua. Na primer, ukoliko ste umetnik, moglo bi biti zanimljivo da pokušate da dobijete radno iskustvo u dizajnerskoj kompaniji. Iako nećete raditi stvar koju želite da radite, bićete okruženi njom, unapredićete vaše sposobnosti i nikada ne znate šta može da se dogodi. To su početni koraci.

EU%20GIF.gif

Ukoliko ste u srednjoj školi ili na fakuletu, najbolje bi bilo da dobijete što više pravog iskustva. Naravno, vi možda nećete tako rano znati šta želite da radite, ali to može smanjiti pritisak koji dolazi kasnije. Može biti ponižavajuće kada od konstantne obrazovne strukture (osnovna škola, srednja škola, fakultet, itd.) dođete do iznenadnog konstantnog sedenja kod kuće, gde ne radite ništa. Zato, čim se otvori mogućnost, počnite da stičete iskustvo. Može biti veoma korisno da ga imate kada uđete u poslovni svet i pomoći će vam na putu pronalaska posla koji volite.

Saznajte od karijernih savetnika koje su vaše mogućnosti. Ako više niste na fakultetu, postoje odlične organizacije koje su odlučne u tome da pomognu diplomcima da nađu plaćena stažiranja (stručne prakse), koja zaista daju značajno iskustvo i izglede rada, ukoliko ih tražite.

Važno je da se okružite ljudima koji razmišljaju slično kao vi. Ako ste studirali kreativnu materiju, onda ste se verovatno sprijateljili sa ljudima koji su u istoj situaciji kao i vi u ovom trenutku. Pomozite jedni drugima. Pitajte ih da iskritikuju vaš rad i vi učinite to za njih. Ohrabrujte jedni druge da radite posao koji želite da radite.

Ne dozvolite da vas odbijanje obeshrabri. Menadžeri ljudskih resursa jednostavno traže savršene ljude za ono što im je potrebno. Ne dozvolite da ta odbijanja slome vaš duh i učine da pomislite kako niste dovoljno dobri ili talentovani. Ne odustajte, ostanite produktivni, marljivo radite i možda baš vi budete savršeni za sledeći posao koji naiđe.


IZVOR: Hello Giggles

Kristina ne može bez kafe, filmova i knjiga. Zašto se zadovoljiti samo jednim svetom, kad čitanjem i gledanjem možemo živeti u koliko god poželimo.