Jednostavnom idejom protiv nasilja u porodici

FOTO: Lavifirm


U jednom izveštaju predložen je jednostavan način kojim bi se smanjilo nasilje u porodici: dodeliti žrtvama besplatne advokate.

Advokati su skupi i žene kojima su oni potrebni često ne mogu da ih priušte. Bez pravnog zastupanja, ženama može biti teže da dobiju sudsku zaštitu, napuste muževe koji ih maltretiraju i pobegnu iz kruga nasilja.

Prema izveštaju nepristrasne grupe stručnjaka sa Instituta za politiku integriteta, dešava se da žene, koje su zaglavljene u vezama pune nasilja, izbegavaju odlazak na posao zbog fizičke povrede ili da nakupe bolničke račune koje ne mogu da isplate.

Budući da, tokom svog života, otprilike jedna od četiri žene u SAD postane žrtva ozbiljnog fizičkog nasilja svog partnera, ovaj slučaj ima značajne posledice po ekonomiju. Kako izveštaj beleži, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuje da nasilje u porodici godišnje košta Sjedinjene države najmanje 9.05 milijardi dolara.

bankruptcy_law.jpg
FOTO: Greatsss

Pružanje besplatnog ili subvencionisanog pravnog predstavnika žrtvama, izveštaj zaključuje, može smanjiti nasilje u porodici a bilo bi i isplativo rešenje jer bi samim tim manje novca iz budžeta odlazilo na zdravstvenu negu i sudske troškove.

„Razlozi zbog kojih težimo da pomognemo žrtvama nasilja u porodici ne tiču se samo ličnih prava niti moralnih obaveza, već se radi i o ekonomskim povodima“, izjavljuje Deniz Greb, viši advokat na Institutu za politiku integriteta i autor-saradnik izveštaja. „Kada ulažemo u obrazovanje ili infrastrukturu, tu niko ne vidi problem jer koristi rezultata opravdavaju troškove. Ovo isto tako može biti i slučaj ulaganja u usluge za podršku žrtvama nasilja u porodici“.

Izveštaj nalazi da advokati mogu da igraju ključnu ulogu u smanjenju nasilja u porodici. Žrtva istog će pre dobiti sudsku zaštitu ukoliko ima advokata iza sebe u momentu prijave. U jednom slučaju pomenutom u izveštaju, 83% žrtava koje su imale advokata, uspešno su dobile sudsku zaštitu, dok se samo 32% žrtava bez advokata izborilo za istu.

Sa sudskom zaštitom, manje je verovatno da će žrtva ponovo biti zlostavljanja.

Iako ljudi često ne poštuju sudske zabrane prilaza (procenjeno je da variraju oko 40% vremena), istraživanja tvrde da iste mogu da utiču na smanjenje stope i ozbiljnosti nasilja, kao i da pomognu ženama da se osećaju bezbednijim.

„Dokazano je da su sudski nalozi izuzetno bitni preživelim žrtvama nasilja jer će, uz njih, one pre skupiti hrabrost da se suprotstave nasilniku, pre će otvoreno govoriti o lošim postupcima osobe koja ih je zlostavljala i početi da traže podršku i načine da što pre izađu iz veze“, objašnjava Greb.

27170653_l.jpg
FOTO: Cahillcriminaldefense

Osim pomaganja oko sudskog naloga, besplatno ili subvencionisano unajmljivanje advokata je takođe ključno u vezi sa pravnim pitanjima koja bi inače mogla da spreče žene da napuste veze u kojima vlada nasilje, kao što su starateljstvo nad decom, imigracioni status ili krov nad glavom.

Istraživanje pokazuje da je žrtvama nasilja u porodici zaista teško da priušte odgovarajuće pravne usluge.

Svake godine, Nacionalna mreža za okončavanje nasilja u porodici sprovodi jednodnevni upitnik o programima o nasilju u porodici širom zemlje, da bi izračunala broj žrtava koje traže pomoć, kao i to kakav tip pomoći.

Na dan istraživanja 2014, samo polovina programa je mogla da obezbedi advokata koji bi pratio žrtvu nasilja u porodici do suda, a samo 11% je mogla da ponudi pravnog zastupnika žrtvi. Smanjenje fonda je primoralo neke programe da ukinu neke od bitnih usluga, a između 2013. i 2014, 74 programa je smanjilo ili uklonilo ponude pravnog zastupanja, dok je 66 smanjilo ili potpuno povuklo usloge pravnog zastupanja.

output_6cz6ud.gif

Ne iznenađuje uopšte da je druga stavka po učestalosti na listi za pomoć koju su tražili programi za zaštitu protiv naselja u porodici bila pravno zastupanje – jer upravo to nisu mogli da obezbede žrtvama. Prvi na listi nalazi se smeštaj.

„Žrtvama očajnički treba obezbediti ove usluge i srceparajuće je kada moramo da kažemo da iste nisu dostupne ali najčešće je upravo to i slučaj“, odgovara na pitanje izveštaja sprovedenog u utorak Kim Gendi, predsednik Nacionalne mreže za okončavanje nasilja u porodici. „Bilo da se radi o dobijanju obične sudske zabrane prilaza ili o sprečavanju da nasilnik dobije starateljstvo, imati ili ne obrazovanog i pristupačnog advokata bukvalno predstavlja razliku između preživljavanja i katastrofe“.

domestic_violence_button.jpg
FOTO: Louisville

U izveštaju savetuju državama i opštinama da razmotre mogućnost obezbeđivanja žrtvama besplatnih pravnih saveta ili saveta sa manjom cenom, da bi te osobe mogle lakše da se izbore za sebe i reše pravna pitanja.

„Nadam se da će odgovorni za uspostavljanje ove politike videti ovaj izveštaj i da će uložiti više resursa u pravnu pomoć za žrtve nasilja u porodici, ne samo jer je to ispravno, već i zato što će se isplatiti“, rekao je Greb.


IZVOR: Huffingtonpost

Milana je rekla „ne" sistemu, pravilima i stereotipima.