Građevine od pečurki

Prevela: Bojana Petrović

FOTO: inhabitat

Ovogodišnji pobednički rad, kog je dizajnirao Dejvid Bendžamin iz njujorške arhitektonske firme The Living, je, najjednostavnije rečeno, kula od pečurki. A ova kula od pečurki bi mogla da promeni budućnost ekološkog dizajna. Cilindrična kula nije sagrađena uobičajeno nego je uzgojena, zahvaljujući potpuno organskom gradivnom materijalu napravljenom od kukuruzovine i micelija, tkiva pečurki nalik korenu. Do sada su ove korene pečurki, koje je napravila firma Ecovative 2007. godine, uglavnom koristili kao materijal za pakovanje. Međutim, njihova namena u umetnosti i dizajnu će se znatno promeniti.
Evo kako to funkcioniše: da biste napravili zamenu za ciglu, neophodno je ostaviti mešavinu kukuruzovine i korena pečurke nekoliko dana da se stvrdne u čvrsto telo putem potpuno prirodnog ciklusa i skoro bez ikakvog otpada, energije ili otpuštanja ugljenika. U suštini, arhitekte kanališu „biološki algoritam“ korena pečurki u gradnju zgrade iz temelja. Čitav proces uzgoja traje oko pet dana. Na vebsajtu Arčdejli je čudo koje je iz ovoga proisteklo opisano kao slično „preseku tri arterije koji je uvećan nekoliko hiljada puta“.

naslovna.jpg
FOTO: huffingtonpost

Ovaj izuzetno kreativan inženjerski poduhvat, koji u suštini stvara novi ekosistem u dizajnu, zove se Hi-Faj (Hy-Fi). „Hi-Faj se odnosi na tehnički termin hifa, vrstu živog organizma koju koristimo za proizvodnju građevinskih blokova za naš projekat“, objasnio je dizajner Bendžamin za Projekat kreatora. „U ovom projektu koristimo živi organizam kao fabriku. Tako da nam živi organizam od micelija ili hifa, što u stvari predstavlja koren pečurke, praktično pravi cigle“.
Na vrhu kule možete videti red sjajnih blokova koji služe kao kalupi u kojima rastu cigle. Njihov tanki sloj na kome se prelama svetlost je napravila firma 3M, i on usmerava svetlost nazad u kule. To služi kako bi se hladan vazduh uvukao u donje slojeve Hi-Faja i istisnuo ka vrhu, stvarajući tako ugodnu mikroklimu. Reflektujući gornji sloj je takođe lukavo priznanje njujorškoj arhitekturi. „Želeli smo da odamo priznanje građevinama od crvene cigle i staklenim kulama u Njujorku, ali da ih onda izvrnemo“, objasnio je Bendžamin za Arčdejli.
Kada se završi Warm Up i kula se rastavi, kalupe će vratiti onima koji su ih napravili radi daljeg istraživanja. Što se tiče ostatka strukture, vratiće je tamo odakle su je i doneli, na područje Njujorka. Da, razgradiva je. „Jedna od stvari sa kojima eksperimentišemo u okviru ovog projekta je korišćenje lokalnih materijala. Sve što se u projektu koristi, tokom čitavog njegovog životnog ciklusa, potiče sa područja u krugu od oko 240km“, izjavio je Bendžamin za Projekat kreatora.
„Onda ćemo ovu privremenu strukturu ponovo sastaviti ovde u Njujorku na kraju njenog životnog veka, a zatim vratiti taj sirovi materijal u bašte lokalnih zajednica i koristiti za sađenje drveća. U tom smislu eksperimentišemo sa lokalnom verzijom arhitekture što je slično eksperimentima pokreta lokalne hrane“.

slika2.jpg
FOTO: huffingtonpost

To bi bilo to. Hi-Faj nije samo kula od pečurki nego i izazov za održivi razvoj, proširenje onoga šta biodizajn predstavlja i onoga šta bi mogao biti. Sa druge strane, jedva čekamo da se zabavljamo tamo dok traje Warm Up. Omladino, slušajte pažljivo, ovo vam može biti poslednja prilika da igrate ceo dan pod blagonaklonim cevastim skloništem od pečurki. Toplo vam preporučujemo da je iskoristite. Hi-Faj će biti otvoren za posetioce do 7. septembra 2014. godine.
Ostali finalisti ovogodišnjeg Programa za mlade arhitekte MoMA PS1 su članovi tima Collective-LOK (Džon Lot, Vilijam Obrajan Dž. i Majkl Kjubo), LAMAS (Vej-Han Vivijen Li i Džejms Mekgilivrej), Pita + Blum (Florencija Pita i Džeklin Ha Blum), i Fake Industries Architectural Agonism i MAIO (Kristina Goberna and Urci Grau). Ovih pet projekata koji su se našli u finalu će biti prikazani 4. jula na otvaranju izložbe u Muzeju moderne umetnosti.

IZVOR: huffingtonpost


Bojana je svestrana, odlučna i radoznala.