Fotografija na ekspediciji (za početnike!)

Prevela: Maja Galović

Potpisuje Kristina Veresan, članica Udruženja nastavnika Grosvenora i nastavnica u srednjoj školi "Zvezda mora u Honoluluu na Havajima".

Kad god otvorim neko izdanje časopisa Nacionalna geografija, odmah prelistam strane da bih pogledala fotografije. Iako se kasnije vratim da pročitam tekst svakog članka, slike imaju najveću moć da ispričaju priču. Jedan od najzanimljivijih aspekata Udruženja nastavnika Grosvenora je prilika da učite od vrsnih fotografa koji rade za Nacionalnu geografiju.

2014_07_01_ng_ex_arctic_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

Ja, kao potpuno neiskusan fotograf i naoružana polovnim fotoaparatom Canon Power Shot, odlučila sam da poboljšam svoje veštine. Na radionici koja je održana pre puta u aprilu, prirodnjaci i fotografi predavači sa sertifikatom Nacionalne geografije Majkl S. Nolan i Si-Ti Tiknor održali su vrlo inspirativnu sesiju posvećenu fotografiji na ekspedicijama. Imala sam dovoljno sreće da su i Majkl i Si-Ti bili sa mnom na mojoj ekspediciji na Svalbardu gde sam nastavila svoje učenje. Oboje su dovoljno vešti da znaju da pomognu i najsofisticiranijem fotografu, ali i ljubazni prema početnicima poput mene.

Saveti za fotografije na ekspedicijama koji slede nisu moji i sva prava idu Majklu i Si-Ti. Međutim, predstaviću svoju interpretaciju i daću primere svojih slika koje sam napravila na ekspediciji. Pošto me još uvek sva ta podešavanja i balans bele plaše, slikala sam u automatskom režimu slikanja, ali sam se trudila da obratim pažnju na kompoziciju i stvorim slike koje će mi pomoći da ispričam priču.

1. Napravite sliku utvrđenja.

Svaki put kada bismo stali, trudila sam se da napravim fotografiju koja bi naširoko sadržala osećaj mesta – obično sa brodom u pozadini. Ta fotografija utvrđenja davala je koristan kontekst za ostale slike. Ovo je fotografija prelepog zemljouza gde smo poslednji put stali. Belo nebo i prigušene boje deluju natprirodno.

2014_07_01_huff_1_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

2. Ostavite prostora u kadru.

Kad su polarni medvedi u pitanju, bilo je primamljivo zumirati staviti životinju u centar svakog kadra. Međutim, kada sam se odmakla i ostavila malo prostora, dobila sam moćne slike medveda u pejzažu prepunom ogromnog leda.

2014_07_01_huff_2_thumb.jpg

FOTO:

FOTO: Huffington Post

4. Svetlo određuje ton.

Ponoćno sunce kao i srebrno svetlo na velikim geografskim širinama su nešto što nikad ranije nisam videla. Tražila sam odraze i senke. Pokušavala sam da ustajem u različito vreme, kao npr. u dva ujutru kad je nastala ova fotografija, kako bih uhvatila takav ton.

2014_07_01_huff_4_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

5. Približite se.

Iako nisam imala moćno sočivo za zumiranje, pokušala sam da priđem blizu gde god sam mogla. Jedan od načina na koji sam ovo mogla da uradim, bilo je pravljenje makro fotografija vegetacije. Često bih legla na sunđerastu tundru kako bih se spustila na nivo zemlje. Drugi način bio je da zumiram glečer kako bih uhvatila teksturu leda.

2014_07_01_huff_5_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

6. Koristite uzastopni okidač da biste uhvatili neki pokret.

Upoznajte se sa opcijom uzastopnog slikanja! Kada želite da uslikate neki pokret, ovo je dobar način da se osigurate kako ne biste propustili pogled arktičke lisice, uzletanje gnjurca ili, u ovom slučaju, zevanje polarnog medveda.

2014_07_01_huff_6_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

7. Uzmite u obzir ugao vaše slike.

Pokušala sam da uhvatim sam brod i druge goste na nekim od svojih slika ne samo zbog razmere i stabilizacije kadra, već i da bih našla nove uglove. Tokom posete radoznalog polarnog medveda, otišla sam na palubu da napravim ovaj snimak.

2014_07_01_huff_7_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

8. Stvorite više slojeva na slikama.

Često sam mogla da čujem Si-Ti kako nas podseća na to kad smo pešačili po obali. Jedan od lakših načina da se ovo postigne je da postavite nešto dominantno u prvi plan sa nečim zanimljivim u pozadini, kao što je ovaj pršljen kita iza kog su planinari i brod.

2014_07_01_huff_8_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

9. Razvijte osećaj za razmeru.

Može biti od velikog značaja da znate koliko je neki objekat mali ili veliki. Posle par dana slikanja malene vegetacije, konačno mi je sinulo da stavim svoj prst u kadar radi razmere! Još jedan primer: napravila sam dosta fotografija litica, ali ova sa čamcem daje razmeru.

2014_07_01_huff_9_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post

10. Nemojte uperiti i slikati – ciljajte i stvarajte

Ovo je moto koji su sa nama podelili Majkl i Si-Ti koji mi je bio na umu dok sam bila na ekspediciji. Nisam želela da se vratim sa hiljadama slika, a da nisam zapravo uslikala pejzaž, divljinu i moje saputnike s broda na kreativan način. Zasigurno mi više leži da ciljam i stvaram zanimljive slike koje pričaju priču. Inspirisana sam da nastavim sopstveno putovanje ka fotografiji. Jednog od ovih dana, sa uspešnom ekspedicijom na Arktik iza sebe, možda uspem da prestanem da koristim automatski režim.

2014_07_01_huff_10_thumb.jpg

FOTO: Huffington Post


IZVOR: Huffington Post

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na prevodilacka@iserbia.rs sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti