Šest koraka do jače snage volje

FOTO: The Tech News Nepal

Preveo: Stefan Zrnović

1. Stegnite bešiku

Iako zvuči čudno, ovo vas može sprečiti da donosite impulsivne odluke. Psiholozi to zovu „inhibitorno prelivanje”. Zanimljivo, premijer Ujedinjenog Kraljevstva, Dejvid Kameron, tvrdi da koristi ovu strategiju pre važnih sastanaka. Poenta je u tome da, dok mozak vežba samokontrolu na jednom zadatku, njegova disciplina se prenosi na sve druge zadatke.

Na primer, u jednom istraživanju neki učesinci su upitani da popiju nekoliko čaša vode sa aromom. Pre nego što su mogli da „se olakšaju”, dobili su priliku da zarade novac. Učesnici koji su morali da idu u toalet, bili su skloniji da se takmiče za manju, momentalnu nagradu kako bi primili veću isplatu kasnije - što je klasični test snage volje.

2. Prespavajte odluku

Ujutru su manje su šanse da se prepustimo iskušenju. Psiholozi smatraju da je snaga volje „ograničeni izvor” - u suštini, možete da je upotrebljavate u određenim delovima dana. Ne možemo uvek da biramo kada će naša samokontrola biti testirana, ali kada donosite velike odluke (bilo da kupujemo auto ili se razvodimo, na primer), možda je bolje da tu odluku prespavate. U suprotnom, ujutru se možete pokajati.

3. Podignite nivo šećera

Šećer u krvi vam pomaže i vodi vas ka mudrijim odlukama. Samokontrola koristi rezerve moždane energije, što znači da vam je volja slabija kada ste gladni. Jedno istraživanje otkrilo je da će sudije pre da donesu nepromišljene odluke pre ručka iz ovog razloga i to može biti objašnjenje zašto gubimo strpljenje i postajemo „nervozni kad smo gladni” oko večere. Obično slatko piće vam ipak može dati podsticaj i osvežiti vaše rezerve, iako to nije dobra strategija ukoliko pokušavate da budete zdravi.

shutterstock_133483715.jpg?7853455468534284656

FOTO: Kaylaitsines

4. Smejte se

Kada se osećamo srećno, lakše nam je da izdržimo bol zbog dugoročnog boljitka.
Iako snaga volje može da se spusti tokom dana (i zbog gladi) postoji još načina da je ojačamo. Jedno od rešenja je komedija. Nedavno istraživanje pokazalo je da su ljudi koji su gledali smešne video klipove, lakše kontrolisali svoje impulse kasnije. Na primer, oni su lakše pili napitak lošeg ukusa jer je to „dobro za njihovo zdravlje”.

5. Meditirajte

Smireno razmišljanje fokusira vaš um na bitne stvari. Samokontrola često podrazumeva suzbijanje teških osećanja dok se fokusirate na cilj. Srećom, smisleno razmišljanje vam pomaže da balansirate svoje osećaje, da biste mogli da nastavite da delujete u okviru svojih interesovanja. Jedna od jednostavnih tehnika je da fokusirate svoju pažnju na različite delove tela, posmatrajući jedinstvene osećaje na svakom mestu.

EU%20GIF.gif

6. Prestanite da se osećate krivim

Ironično je, ali osećaji krivice vas vode na klizavi teren iskušenja, zato ponekad uživajte u malim zadovoljstvima. Um automatski povezuje krivicu sa zadovoljstvom, što znači da nas naši glasovi još više mame kada znamo da ne bi trebalo da uživamo u njima.

Obrnuto, malo prepuštanja užicima bez osećanja krivice može biti ono što vam treba da biste se držali svoje odluke. Stoga, ako se zateknete da odustajete od svoje odluke, ne budite strogi prema sebi. Posmatrajte je kao trenutni propust koji će vas osvežiti i učiniti spremnim za dalju borbu.


IZVOR: BBC


Stefan je tragač za nespojivim znanjima i veštinama i borac za njihovo susretanje.

Pročitajte i:

Održano drugo druženje Mreže preduzetnika
ICT Hub obeležava godinu dana uspešnog rada
Startap: Bez muke nema nauke!