Ejda Lavlejs: Prva žena programerka

FOTO: Vesti net

Raskošne balske haljine i velike perike nisu bile jedina preokupacija žena u 19. veku. Tada, kao i danas, bilo je onih koje su išle ispred svog vremena, koje su razmišljale van granica svakodnevice, posvetivši sebe i svoje vreme dobrobitu zajednice. U tom turbulentnom 19. veku odrastala je i kćerka britanskog pesnika lorda Bajrona, mala Ejda, buduća grofica od Lavlejsa, prva programerka u istoriji računarstva.

Uz svo obilje koje joj je život lejdi pružao, Ejda se pak interesovala za matematiku i nauku, pod strogim nadzorom svoje majke, koja nikako nije želela da se Ejda zaputi očevim putem književnosti i poezije. Njeni roditelji su se razveli kada je imala nepunih pet meseci, te svoga oca, romantičarskog pesnika, nikada nije ni upoznala, iako je na njega podsećala, kako fizički, tako i po naravi. U svojoj trinaestoj godini, razbolevši se od nepoznate bolesti, nije mogla da hoda tri godine, ali je ovaj težak period iskoristila i ovladala matematičkim pojmovima, a uz to postala i odličan lingvista i muzičar.

Značajni momenti u Ejdinom životu odvijali su se na zabavama koje je organizovala Meri Somervil, Ejdin uzor i inspiracija, prva žena član Kraljevskog astronomskog društva. Na jednoj od njih Ejda je upoznala svog budućeg supruga, lorda Vilijama Kinga, kasnije Lavlejsa, a potom i profesora Čarlsa Babidža, koji joj je i nadenuo nadimak „vila brojeva“. Postavši grofica od Lavlejsa i dobivši dva sina i kćerku, Ejda je svoj život potpuno posvetila nauci.

-preduzetnistvo.gif

Dok je prevodila Babidžove beleške sa francuskog na engleski, dopunjavala je deo po deo sopstvenim zapažanjima, dok sam tekst nije postao tri puta duži od originala. Upravo je u njima napravila razliku između Paskalove mašine, preteče digitrona i Babidžove mašine, preteče današnjeg računara. U poslednjem delu Ejda je predstavila algoritam za analitičku mašinu koja služi za izračunavanje Bernulijevih brojeva, postavši tako prvi računarski programer. Svoje otkriće nije potpisala punim imenom, već inicijalima A.L.L, jer u to doba ženama nije bilo dopušteno da se bave naučnim radom.

Ejdino otkriće objavljeno je u njenoj dvadeset i devetoj godini, ali je ona tada doživela nervni slom, koji su lekari lečili lekovima, alkoholom i opijumom. Iz pisama koje je razmenjivala sa svojim suprugom, otkriveno je i to da je bila kockarski zavisnik, kao i pasionirani ljubitelj konja i konjskih trka.

analiticka_masina.jpg
Analitička mašina
FOTO: Zaštita podataka

Ejdin život bio je kratak, ali izuzetno buran i nepredvidljiv. Ona je ispunila sve zahteve današnje moderne žene – bila je obrazovana, imala je bogat društveni i socijalni život, zavidnu karijeru i veliku porodicu. Američko ministarstvo odbrane 1979. godine razvilo je programski jezik i nazvalo ga Ejda (eng. Ada) u čast žene kojoj svi danas dugujemo mnogo. Dan Ejde Lavlejs obeležava se 14. oktobra.


Ema je filozof duše, slikar svakodnevice i ratnica u ženskoj armiji.


Pročitajte i:

Rebeka Vest - Žena zaljubljena u Jugoslaviju
Korak napred za rodnu ravnopravnost
Priča o strasti i upornosti