Komunikacija putem misli je moguća

Prevela: Dragana Marčeta

Zaviriti u nečiji mozak da bi se podelile misli nije više rezervisano samo za Spoka. Međunarodni tim istraživača je uspeo da napravi repliku Stapanja vulkanskih mozgova ( Vulcan Mind Meld ) stvarajući uređaj koji omogućuje da dve osobe dele informacije putem misli.

Istraživači su testirali tehnologiju razdvajajući korisnike na udaljenost od preko 8000 km (5000 milja) – gde se jedan od korisnika nalazio u Francuskoj, a drugi u Indiji. Rad je objavljen u PLOS ONE .

„Želeli smo da istražimo da li se može direktno komunicirati između dvoje ljudi očitavajući moždanu aktivnost jedne osobe i ubrizgavajući tu moždanu aktivnost u drugu osobu, i to uraditi na velikoj fizičkoj udaljenosti poboljšavajući puteve postojeće komunikacije“, izjavio je ko-autor Alavaro Paskal-Leone u saopštenju za štampu .

„Naravno, jedan takav put je internet, pa smo se onda zapitali, ’Možemo li razviti eksperiment koji bi prevazišao razgovor ili dopisivanje na internetu, a koji bi uspostavio direktnu komunikaciju između mozgova dva subjekta koja se nalaze u Indiji i u Francuskoj, udaljeni jedan od drugog?’“.

Onlajn_kurs_ATP_manji.gif

Uređaj je direktno postavljen na korisničke lobanje i impulsi pošiljalaca se skupljaju putem elektroencefalograma (EEG), kao i putem transkranijalne magnetne stimulacije (TMS) koja se vodi slikom i kojoj asistira robot. Signal je kodiran i šalje se putem interneta korisniku na drugom kraju. Jednom kad dostigne ciljnu destinaciju, kod se onda interpretira kompjuterskim interfejsom i dostavlja se primaocu.

Uređaj koji nosi primalac stimuliše fosforscenciju, koja se pojavljuje kao blesak svetlosti, iako bilo kakav oblik svetlosti ne dopire do oka. (Ovaj fenomen možete sami videti ako uđete u mračnu sobu, zatvorite oči, i onda pritiskate vaše očne jabučice.) Fosforscencija stiže po šablonu, i onda primalac, koji nosi povez preko očiju da bi blokirao druge vizuelne stimulacije, treba da je dekodira.

img_brain.jpg

FOTO: Healthandbodywellnessmd

Ovom metodom, korisnici su u mogućnosti da razmenjuju između sebe jednostavne poruke kao što su „ćao“ ili „zdravo“, a da pritom ne koriste govor, pisanje, ili govor tela. Mada su postojale neke manje greške tokom ispitivanja, u proseku je sistem bio više od 90% tačan. Postoje i druge metode koje bi verovatno bile tačnije, ali zahtevaju da budu ugrađene u korisnike. Ova EEG metoda nije invazivna i zbog toga je najbolji izbor u ovoj fazi.

„Koristeći napredne precizne neurotehnologije uključujući bežični EEG i robotizovani TMS, bili smo u mogućnosti da direktno i neinvanzivno prenosimo misao od jedne osobe do druge, tako da one ne pričaju niti se dopisuju,“ nastavio je Paskal-Leone. „Ovo samo je značajan korak u ljudskoj komunikaciji, ali omogućiti to na udaljenosti od nekoliko hiljada milja je kritički važnije za dokazivanje ovog principa za razvoj komunikacije između mozgova. Verujemo da ovi eksperimenti predstavljaju veoma važan prvi korak u istraživanju izvodljivosti nadopunjavanja ili prevazilaženja tradicionalne komunikacije koja se zasniva na jeziku ili na pokretu“.

Korištenje EEG da bi se prenela informacija nije u potpunosti novost, kao što se prethodno koristilo kada se upravljalo invalidskim kolicima na pogon . Međutim, ovo je prvi put da je tehnologija iskorišćena da se direktno spoje dva ljudska mozga. U budućnosti, ova tehnologija može biti iskorišćena da pomogne pri komunikaciji sa pacijentima, koji su usled bolesti ili povrede još uvek svesni, ali ne mogu da govore.


IZVOR: IFLScience

Dragana je jedan od onih velikih sanjara kojima preti izumiranje, ali se ne predaje.