Dan posvećen studentskom novinarstvu

Dan studentskog novinarstva održan je 15. novembra tekuće godine u Domu kulture Studentski grad. Mladi novinari su se okupili sa ciljem da predstave svoj rad i ukažu na teškoće sa kojima se suočavaju.

,,Nama su nebo i sopstvene mogućnosti granica“, bile su uvodne reči Nenada Ružića, urednika Sportindex-a, a ujedno je to bio uvod u predstavljanje prvog studentskog glasila koje za cilj ima promociju univerzitetskog sporta.

Iz Novog Sada se predstavio ,,Univerzitetski odjek“, onlajn časopis namenjen studentima i mladima. Oni su se osvrnuli i na probleme, prvenstveno na nedostatak opreme, uslova za rad, ali i manjak podrške od strane fakulteta.

Sa Filozofskog fakulteta u Beogradu došle su predstavnice časopisa FilozoFist, koji je jedan od najmlađih studentskih glasila. Prema rečima novinara ovog glasila, časopis je nastao sa ciljem da probudi svest mladih, doprinese razvoju društva i informiše o različitim dešavanjima. Predstavnice su ponosno istakle sarađuju sa značajnim ljudima naše društvene scene i sa drugim fakultetima.

Zbog potrebe da se studenti informišu o važnim pitanjima nastao je Studentski vodič, najpre zamišljen kao vodič za brucoše sa teritorije AP Vojvodine, da bi kasnije svoj rad proširio na ostali deo zemlje. Portal je predstavila Isidora Marković, glavna i odgovorna urednica Vodiča.

Časopis Politikolog je proslavio četrdeset peti rođendan, a ujedno je i drugi najstariji studentski časopis u zemlji. Marija Nedeljkov, urednica časopisa, izjavila je da slaba podrška fakulteta utiče na štampanje časopisa, jer su finansijski ograničeni, ali da ih to ne sputava u radu. Ovom prilikom je najavila i tribinu povodom rođendana, kao i neke od radionica posvećene novinarstvu koje će biti realizovane naredne godine.

_event_management.gif

,,Nemojte da odustajete“, bila je poruka Vladana Mrakića, organizatora ,,Radio televizije Studentski grad“. Usledio je poziv na saradnju i međusobnu razmenu iskustva.

,,Studentske časopise različite institucije i Ministarstvo ne shvataju ozbiljno. Fakultet ne zna šta mi radimo“, izjavila je Sanja Šojić, urednica InterFON-a. Činjenica je da fakulteti ne vode računa, što utiče na entuzijazam mladih ljudi i smanjuje njihovu želju da se bave novinarstvom, složili su se prisutni.

Ne odustaju! Mladi novinari su zaključili da i pored svih teškoća i dalje imaju volje da se bave novinarstvom i želje da sarađuju sa svim studentima i mladim ljudima. Rečenica koju najviše vole da čuju je ,,Ja želim da pišem“. Iako je retko čuju, to je ono što ih održava i ne dopušta im da odustanu.

Zahvalili su se i ostalim studentskim časopisima čiji predstavnici nisu bili u mogućnosti da prisustvuju, a među njima su Studentski front, Žurnalist, Monopolist i drugi.

Posle predstavljanja, na red je došla diskusija i davanje saveta i predloga za dalji rad. Moglo se zaključiti da je većina studentskih časopisa suočena sa sličnim problemima, počev od nedostatka kadrova, prostorija za rad, opreme, podrške, ali i slabe upućenosti jednih na druge. Kao rešenje finansijske situacije dat je predlog da se novac može tražiti u privatnim sektorima, iz evropskih fondova, kao i investitora iz inostranstva.

,,Mi želimo ovo da radimo, ali gubimo načine da to radimo“, rekao je Nenad Ružić, urednik Sportindex-a.


Majda Stanojević – rođena 1991. u Boru. Student Fakulteta političkih nauka. Ljubitelj poezije. Oduvek je maštala da se bavi slikarstvom.