Ozonski omotač daje neke znake

Prevela: Srna Stajić

FOTO: iflscience


Skoro 300 naučnika iz 36 zemalja je doprinelo detaljnom izveštaju, koji su objavile Ujedinjene nacije za životnu sredinu (UNEP) i Svetske meteorološke organizacije (VMO).

Ozonski omotač je zaštitni gasni pokrivač koji nas štiti od štetne UV radijacije koje emituje Sunce. Počeo je da opada tokom 1980-ih i 1985. godine naučnici su primetili sezonsku rupu iznad Antarktika, što je navelo vlasti da preduzimaju akcije, kako bi se sprečilo dalje propadanje. Poznato je da gasovi, kao što su CFC (hlorofluorougljovodonici) i haloni, koji se obično koriste u proizvodima, kao što su frižideri i aerosoli, mogu ubrzati pražnjenje ozona u Zemljinoj stratosferi. Tako su naučnici i političari širom sveta sastavili svoje načelnike u pokušaju da smanje njihovu upotrebu. Godine 1987. gotovo 200 zemalja je potpisalo Montrealski protokol, koji je dizajniran da postepeno izbaci upotrebu štetnih supstanci koje oštećuju ozon.

-preduzetnistvo.gif

Ozonski omotač je nastavio da slabi tokom ranih 1990-ih godina, ali je ostao relativno nepromenjen sve do 2000. godine. Sada, zahvaljujući značajnom padu štetnih gasova, ozon konačno počinje da pokazuje znake oporavka u budućnosti. Bez Montrealskog protokola, procenjuje se da bi nivoi ovih gasova u atmosferi mogli desetostruko da se povećaju do 2050.godine.Štaviše, prema UNEP-u, protokol će sprečiti oko dva miliona slučajeva raka kože godišnje do 2030, uz zaštitu divljih životinja i poljoprivrede.

jhLl6MO.jpg iflscience

-profesionalno_odevanje.gif

NASA
Ukoliko članovi nastave da rade u skladu sa Montrealskim protokolom, očekuje se, da će se ozonski omotač iznad srednjih širina i Arktika oporaviti do 1980. nivoa pre 2050. godine. Sezonskoj rupi iznad Antarktika će trebati značajno više vremena da se oporavi, usled čega se razarajuće supstance ozona mogu razvlačiti dugi niz godina u atmosferi.

„Međunarodna akcija na ozonski omotač je glavna priča o uspehu životne sredine“, rekao je generalni sekretar SMO Mišel Jaraud u saopštenju. „To treba da nas podstakne da prikažemo isti nivo hitnosti i jedinstva da se pozabavimo još većim izazovima klimatskih promena".

output_6cz6ud.gif

Kako su mnoge razarajuće hemikalije ozona snažni gasovi staklene bašte, ovaj protokol će još više koristiti klimi, jer će se emisije tih gasova značajno smanjiti. Međutim, supstance koje se koriste da ih zamene (hidrofluorougljenike) su takođe gasovi staklene bašte i njihove emisije su u stalnom porastu. Ako se to ne promeni oni će, predviđa se, značajno doprineti globalnom zagrevanju u budućnosti.
Naučnici će predstaviti svoje nalaze u novembru na godišnjem sastanku članica Montrealskog protokola u Parizu. Pun izveštaj biće objavljen sledeće godine.

IZVOR: iflscience