5 saveta kako da zadržim posao

FOTO: Neapolis University Pafos

Za početak, neophodno je da se organizujete tako da možete prihvatiti više obaveza i da upoznate svog šefa (npr. šta se očekuje od vas, koliko je tolerantan na kritiku, da li rizikuje, koji su njegovi ciljevi). A onda, morate da ocenite i sebe tako što ćete postaviti sebi nekoliko pitanja, kao što su: da li sam samostalan/a, preduzimam li inicijativu, da li blagovremeno rešavam probleme, imam li perspektivu i viziju, razumem li ciljeve kompanije, da li znam da učim iz sopstvenih grešaka i da li sam spreman/a da preuzmem nove odgovornosti.

Sledi 5 saveta kako da zadržite posao:

1. Nemojte kasniti na posao, niti odlaziti ranije

Budite tačni pri dolasku na posao i spremni da krenete sa radom kada smena počne. Ostanite na poslu dok druga smena ne dođe ili dok vam ne istekne radno vreme. Svakako, nemojte odlaziti ranije sa posla ukoliko ste završili svoje zadatke, jer se često smatra da napuštanje radnog mesta bez opravdanja aludira na krađu. Pošto je vreme novac, krađa vremena se smatra i krađom novca. Ukoliko ne možete da stignete na vreme na posao, neophodno je da razgovarate sa šefom ili nadređenim kako biste dobili odobrenje.

2. Na poslu treba da radite

Ovim se misli na to da kada ste na poslu isključivo treba da radite svoj posao. Druženje sa kolegama je nešto što se očekuje, ali treba da budete umereni. Zapravo, previše opušteno ponašanje u prostorijama kompanije je neprihvatljivo, kao i privatni telefonski razgovori. Ono što je takođe važno jeste da uradite ono što se od vas traži. Ako vam nadređeni ili šef da neki posao da uradite, za koji vi mislite da „nije vaš posao“, ne treba da odbijete, jer on možda proverava da li ste sposobni da radite i neki drugi posao ili možda želi da vas unapredi kako biste zaradili više novca.

_veb_novinarstvo.gif

3. Budite dobri u svom poslu

Kolege će vas više poštovati ako svoj posao obavljate profesionalno. Poboljšajte svoje veštine i pohađajte kurseve, obuke i seminare, jer će vam se to sigurno isplatiti. Dobijeni zadatak treba da dobro proučite, a ne da se pravite pametni i da odmah krenete sa preispitivanjem metoda. Ukoliko vam, pak, neki zadatak nije jasan, obavezno pitajte nadređenog za uspustva, jer ne postoje glupa pitanja.Zapamtite i zlatno pravilo, koje govori da treba da budete ljubazni prema svima i da ono što jednom kažete zauvek ostaje i stalno će vas pratiti.

4. Oblačenje je važan faktor

Dakle, za posao se treba obući adekvatno. To ne podrazumeva odeću koju nosite svakodnedno kod kuće, već onu otmeniju, elegantniju. Ne zaboravite da iz svog ličnog izgleda izvučete maksimum. Nakit treba da bude sveden na minimum, takođe kosa, brada, brkovi i nokti treba uvek da vam budu uredni i čisti, jer ljudi procenjuju radne navike na osnovu ličnih navika.

dreamstime_6906047.jpg
FOTO: Infostud

5. Podnošenje kritika

Na kritike nikako nemojte uzvraćati komentarom, jer osoba koja vam je upućuje možda pokušava da vam spase život. Na poslu uvek očekujte kritike, ali imajte na umu da ona nije lično vama upućena, već se odnosi na način na koji vi nešto radite. Pokušajte da iz kritika izvučete dobru pouku.


Ana, druželjubiva i radoznala učenica; voli da piše, vodi intervjue, istražuje i pohađa razne edukativne kurseve.

Pročitajte i:

Ovo je potencijal ženskog preduzetništva
Ovo su uobičajene greške honoraraca
Branko R. Neophodna je kulturna revolucija!